Mardin Roj

Mardinli askeri darp eden askerin nefret sözlerini yargı duymadı

Mardinli askeri darp eden askerin nefret sözlerini yargı duymadı
  • 17 Eylül 2021

Edirne’de askerlik yaptığı sırada bir grup askerin ırkçı saldırısına uğrayan Çetin Doğan’ın yaralanmasına dair hazırlanan iddianamede, sanığın itirafına rağmen “nefret suçu” gizlendi.

Edirne’nin Süloğlu ilçesinde bulunan 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda 15 Ağustos’ta zorunlu askerlik yaptığı sırada, Kürtçe eğitimi savunduğu için bir grup askerin saldırısına uğrayan er Çetin Doğan’ın (20) şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. Uzun namlulu silah dipçiğiyle darp edilen, burun ile alın kemiği kırılan, kaburgasında çatlama ve bacaklarında da morarma meydana gelen Doğan’ın uğradığı saldırı, “neticesi itibari ile ağırlaşmış kasten yaralama” suçlaması kapsamında değerlendirildi.
Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianamede, Doğan’ın beyanlarıyla saldırgan Uğur Can Y.’nin, Doğan’ın siyasi konuşmalarından dolayı “duyduğum öfke ile sinirlenerek müştekinin yüz ve burun bölgesine silahla vurdum” yönündeki beyanına rağmen nefret suçuna yer verilmedi. Hazırlanan iddianamede, yine Doğan’ın başka askerlerin de saldırıya karıştığı, üstlerinin saldırı öncesi ve sonrası kendisine dönük yaklaşımlarına dair beyanları olmasına rağmen sadece Uğur Can Y. isimli bir asker sanık olarak yer aldı.
NEFRET SUÇU GÖRÜLMEDİ 
İddianamede, avukatların talepleri ve şikayetlerine rağmen “nefret suçu” yönünden soruşturma yürütülmezken, “Olaya ilişkin idari tahkikat raporu, müşteki beyanı, hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair verilen karar, Yunus K.’nin beyanı, şüpheli ifadesi ve ikrarı, Adli Tıp raporları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin müştekiyi birden fazla ağırlaştırıcı sebep olan yüzde sabit iz kalacak ve kemik kırığı olacak şekilde kasten yaralama suçunu işlediği” tespitinde bulundu.
IRKÇILIK GİZLENİYOR 
Müvekkilinin uğradığı saldırı ve sonrasında üstlerinin tavırları nedeniyle sorunlar yaşamaya devam ettiğini hatırlatan avukat Soner Kurt, dosyanın nefret suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Mevcut haliyle suçlamanın ve yargılamanın eksik olduğunu dile getiren Kurt, “Sanık bile ifadesinde çok açık bir şekilde müvekkilim ile aralarında siyasi içerikli bir konuşma olduğunu, müvekkilimin konuşmalarına öfkelendiği için saldırdığını söylüyor. Nefret suçu işlediğini bu kadar net bir şekilde kabul ediyor. Sanık nefret suçu işlediğini itiraf ederken, savcılığın bunun nefret suçu olduğunu görmezden gelmesiyle, dosyanın basit bir saldırı olarak görülmesi amaçlanıyor. Türkiye’de nefret suçu işlendiğini ve ırkçılığı gizlemek istiyorlar. Kesinlikle bu yargılamanın her aşamasında bunu dile getirmeyi sürdüreceğiz. Bu saldırının müvekkilimin fikirlerini beyan etmesi nedeniyle Kürtlere, Kürtçeye dönük söylemleri nedeniyle yaşanmış ırkçı bir saldırı olduğunu ortaya koyacağız” dedi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ