Mardin’in sabunu dünya pazarında

Mardin’in sabunu dünya pazarında
  • 20 Kasım 2019 10:38

Tarihi ve kültürel varlıkları ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin, tarihi güzellikleri yanında zengin doğal bitkileri ve çevre dostu farklı çeşit sabunları ile dünyanın ilgisini çekmeye başladı.

Başta İngiltere olmak üzere ABD, Japonya, Almanya, İspanya, İsviçre’nin yanı sıra Ortadoğu’da bulunan birçok Arap ülkesinden yoğun talep alan Mardin sabunları , saç dökülmesinden deri hastalığına kadar birçok hastalığa da şifa kaynağı oldu. Mardinli sabun üreticisi Mehmet dedenin ürettiği Mardin’e has 9 çeşit sabun Ankara Üniversitesi Dermotoloji bölümü Mardin sabunlarını araştırma konusu olarak incelemeye aldı.

İNGILTERE PRENSI CHARLES, BILE BITIM SABUNU KULLANDI

İngiltere prensi Charles, Japon prensi, Katar prensi ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden gelen yöneticilerin bile dikkatini çeken Mardin’e has üretilen Bıttım sabunu, menegiç, badem, çörek otu, zeytinyağlı defne sabunu, kekikli sabunlar dünya pazarında yerini aldı.

MardinHaberGazetesi‘nin haberine göre, çevre dostu olarak üretilen sabunlar,hiç bir kimyasal katkı kullanılmadan tamamen palamut külünden imal ediliyor. Ünü dünyaya yayılan Mardin’li sabun ustası Mehmet dede dünyanın bir çok ülkesinden gelen televizyoncu ve belgeselciler Mardin sabunlarının haber ve belgeselini çekmeye devam ediyor.

7 METREKARELİK DÜKKÂNINDAN DÜNYAYA SABUN İHRAÇ EDİYOR

Mezopotamya diyarı olan 7 bin yıllık tarihi Mardin’de, sabun üreticisi Mehmet Dede, kişisel çabası ile ürettiği ‘Bıttım Sabunu’ ,menengiç,kekikli, inci tozu, badem,çörek otu,zeytinyağlı defne sabunları sarılığa, cilde kepeğe, saç dökülmesi, kelliği önleyici faktörü ile İngiltere’den Suudi Arabistan’a kadar dünyanın bir çok ülkesine ihraç ediliyor.
Tarihi Hasan Ayyar Çarşısı’nda kurduğu 7 metrekare küçük dükkânı ile 9 çeşit sabun satan 52 yaşındaki Mehmet Dede’nin ünü ülke sınırlarını aştı. Bin bir derde deva olarak tabir edilip herkese tavsiye edilen sabunlar , kendisine ait küçük imalathanesinde oluşturduğu farklı kalıplarla, tamamen doğal bitkilerden oluşan karışımla kimyasal madde kullanmadan üretiyor.

SABUNLAR ŞİFA KAYNAĞI

Ürettiği sabunların, birçok hastalığa şifa kaynağı olduğunu belirten sabun üreticisi Mehmet Dede, Saç dökülmesine karşı bıttım sabunu, cilt hastalıklarına badem sabunu, sedef hastalığına karşı en etkili çözüm olarak menengiç sabunu kullanılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca son olarak ürettiğim Ardıç katranı sabunun tescilini alarak eczanelerde ekzama tedavisi için satılmaya başlandığını aktardı.

ÇEVRE DOSTU SABUN ÜRETIYORUM

Ürettiği sabunlarda kesinlikle kimyasal katkı kullanmadığını anlatan Mehmet Dede, insana sağlığına ve çevre dostu olan 9 çeşit sabun ürettiğini söyledi.Dede,” Hiç bir sabuna kimyasal katkı koymuyorum. Tamamen palamut külünden imal ediyorum. Sabunlarım çevre dostudur. Vatandaşların sağlığını düşünüyorum. 200 yıldır dedemden babamdan ne öğrenmişsem onu uyguluyorum. Doğal sabun üretiyorum. Yanı sabun suyu tamamen toprağa karışsada doğaya hiç bir zararı yoktur”dedi.

AVRUPA’DAN VE ORTADOĞU’DAN ÖZEL SİPARİŞLER ALIYOR

Başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve özellikle Arap ülkelerinden özel siparişler aldığını belirten Mehmet Dede, siparişleri yetiştirmek için gece gündüz çalıştığını söyledi. Mardin’e gelen yabancı turistlerin, yanlarında bu sabunları götürmeleri ardından yoğun talep almaya başladığını belirten Dede, 3.cü kuşak sabuncuyum. Bin 800 yıllarda dedem bu işi yaptı. Sonra 1947’de rahmetli babam bu işi yaptı. Bende 35 yıldır bu mesleği yapıyorum. Ürettiğim sabunlar tamamen doğal ürünlerden yapılıyor. Bıttım, menengiç ve badem özünden elde ettiğim saf yağları kullanarak bu sabunları üretiyorum. Kesinlikle kimyasal katkı kullanmıyorum. Son zamanlarda Avrupa’dan sonra Arap ülkelerinin ilgisini çeken Bıttım sabunu başta Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Cezayir ve Fas’tan çok sayıda siparişler alıyorum. Özellikle Arap şeyhlerin yoğun ilgi gösterdiği bıttım sabuna olan talebi karşılamaya çalışıyoruz. Sadece Katara’a 4 bin adet sabun ihraç ettim.Saçları besliyor ve yumuşacık hale getiriyor. Ayrıca, beyaz saçlara doğal güç vererek, siyahlaşmasına neden olmaktadır. 50 cm boyunda 40 ebadında olan Bıttım sabununu üretmek için bir hafta boyunca çalışıyorum. Yani anlaşılacağı gibi bu sabunu üretmek maharetin yanında sabır da gerekir” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ