Mardin Roj

Mardin’in plazmaferez cihazı mağduriyeti Meclise taşındı

Mardin’in plazmaferez cihazı mağduriyeti Meclise taşındı
  • 21 Mayıs 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de plazmaferez cihazının olmamasını Meclise taşıdı.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’de Kovid-19 tedavisinde etkili olan plazma tedavisi için lazım olan plazmanın temin edilmesi için gerekli olan plazmaferez cihazının olmamasını Meclis gündemine taşıdı.

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde; 

 

“Dünyanın tamamında insan yaşamını ciddi olarak tehdit eden Covid-19 salgınından korunmak herkes için bir hak olmakla birlikte halkı bu salgından koruyacak önlemleri herkes için eşit bir şekilde almak devletin yükümlülüğüdür.
Koronavirüs salgını tedavisinde etkili olduğu kabul edilen ve hastalığı geçirmiş kişilerde oluşan antikorları içeren plazmayı ayırarak, hasta olan kişilere uygulanan ve pasif bağışıklığı sağlayan ‘’plazmaferez’’ adlı cihazın birçok kentte bulunmamasından kaynaklı bağışçılar farklı merkezlere gitmek zorunda kalmaktadırlar.
Bu cihazın bulunmadığı kentlerden birisi de 850 bin nüfusa sahip Mardin’dir. Plazma tedavisi uygulanacak hastalar, bağış yapmak için birçok kez en yakın il olan Diyarbakır’a gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu durum tedavilerde gecikmeye sebep olmanın yanı sıra kimi bağışçıların bağış yapmaktan vazgeçmesine neden olmaktadır.
Diyarbakır’da ‘’plazmaferez’’ cihazı aracılığıyla ayrıştırılan plazmaların Mardin’e gelip hastalara uygulanması çok ciddi bir zaman kaybı yarattığı için salgınla mücadele eden hastaların yaşamlarını tehdit altına sokmaktadır. Hastaların hayatını kaybetmesinin önüne geçmek için bu cihazın bir önce temin edilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1. Mardin’de kamu veya özel hiçbir hastanede Covid-19 salgını tedavisinde kullanılan ‘’plazmaferez’’ cihazının bulunmaması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Eksik olan cihazın temin edilmesi için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

2. Mardin’de ‘’plazmaferez’’ cihazı bulunmadığı için tedavisi yapılmayan veya geciktirilen hasta var mıdır? Varsa kaç kişidir?

3. Plazmanın ayıklanması için bağışçıların Diyarbakır’a gitmesi, plazmanın ayıklanması ve Mardin’e gelerek hastaya uygulanması ne kadar zaman almaktadır? Mardin’de ‘’plazmaferez’’ cihazı bulunmamasından kaynaklı geçen bu süre hastanın hayatını riske atmak değil midir?

4. Türkiye’de plazmaferez cihazının bulunmadığı iller hangileridir?

5. Salgının başladığı ilk günden bu yana pandemi ile mücadele sürecini etkili bir şekilde yürüttüğünü iddia eden iktidarın ‘’pandemi ile etkin mücadeleden’’ kastı; hala milyonlarca kişinin aşılanmaması, öğrencilerin eğitim haklarından mahrum kalması, milyonlarca insanın açlıkla mücadele etmesi ve birçok hastaneye bunca zamana rağmen gerekli tıbbi ekipmanların sağlanmaması mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ