Mardin Roj

Mardin’in meydanını da siluetini de bozdular

Mardin’in meydanını da siluetini de bozdular
  • 26 Nisan 2021

Kayyım tarafından tarihi kalıntılar üzerine inşa edilen 60 araçlık otopark ve meydan projesi, bir yıl önce bitmesi gerekirken, hatalar silsilesi sonucu kullanılamaz bir alan ortaya çıktı. Bitmek bilmeyen “çalışma” kentin tarihi siluetini bozdu.

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin Artuklu ilçesindeki Tarihi 1’inci Cadde’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda 2019 yılının Şubat ayında başlattığı çalışma bitmek bilmedi. Süryanilere ait Tarihi Kapuçin Kilisesi, Meryem Ana Süt Kuyusu ile Hıristiyan ve Müslümanlara ait mezar kalıntılarının üzerinde başlatılan 60 araçlık otopark ve “Cumhuriyet Meydanı Yenileme” projesi sırasında tarihi kalıntıların bulunması nedeniyle 23 Şubat’ta durdurulan çalışma, 20 Kasım 2019’da tekrar başladı ve halen devam ediyor. 8 milyon 325 bin TL bedel ile yaptırılan proje, büyük oranda tamamlanırken, bu sırada ortaya çıkan hesaplama hataları nedeniyle bir türlü bitirilmedi.
KULLANILAMAZ BİR MEYDAN 
Proje kapsamında yapılan otoparkın derinliğinin yanlış hesaplanması, Cumhuriyet Meydanı’nın yükseklik ve eğiminde yapılan hatalar, parça parça düzeltilmeye çalışılıyor. Ancak projenin hatalı hesaplamalarla bitirilen bölümün sonucunda kullanılamaz bir meydan ortaya çıktı. Meydanın Tarihi Cadde’ye bakan bölümün yükseklik farkı nedeniyle zeminine döşenen mermerlerin bir bölümü kaldırıldı. İnşa edilen istinat duvarının da bir bölümü yeniden yıkılarak, zemin yüksekliği düşürülmeye çalışılıyor. Bir metreyi aşan eğim hatası nedeniyle rampa şeklini alan meydanın yüksekliği, tarihi Mardin Müzesi ve Cumhuriyet Meydanı’ndan görülen kent siluetini de ortadan kaldırdı.
BİR YIL ÖNCE BİTECEKTİ
Yaşanan hatalar silsilesi nedeniyle mühendislerin hemen her gün üzerinde incelemeler yapmak zorunda kaldığı meydanın, eski fotoğrafları ile yeni fotoğrafları hataları gözler önüne sermeye yetti. Daha önce meydanın yan tarafında bulunan 110 araçlık otopark ile taksi durağı da ortadan kalkarken, Mayıs 2020’de bitmesi gereken projenin düzeltme çalışmaları nedeniyle ne zaman biteceği de belirsizliğini koruyor.
TARİHİ MANZARA BOZULDU 
Bölge taksicilerinden Kenan Bingül, meydanın eski halinin daha güzel olduğunu, boş masraf yapılarak tarihi manzaranın bozulduğunu belirtti. Kendilerinin de duraklarından edildiğini söyleyen Bingül, eskiden yüzü aşkın araçlık bir otoparkın olduğunu hatırlatarak, “Eskisi daha güzeldi. Eski halini geri döndürebilirlerse eski haline getirsinler. Yapamıyorlarsa bir an önce burayı bitirsinler” çağrısında bulundu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ