Mardin Roj

Mardin’in elektriklerini kesen DEDAŞ müdürlerine 100 yıl hapis istendi

Mardin’in elektriklerini kesen DEDAŞ müdürlerine 100 yıl hapis istendi
  • 23 Ağustos 2020 10:40 | Son Güncellenme: 23 Ağustos 2020 10:42

Bakanlığın “Mevzuata uygun” diyerek savunduğu elektrik kesintilerini uygulayan DEDAŞ Mardin İl Müdürü ile Kızıltepe İlçe Müdürü hakkında 100 yıla varan hapis cezası istendi.

Mardin’in Derik, Kızıltepe, Nusaybin ve Artuklu ilçelerinde “çiftçilerin elektrik borçları” gerekçesiyle yüzlerce köyde Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) tarafından 14 Mayıs gününden itibaren elektrik kesintilerine gidildi. 25 Temmuz’a kadar devam eden elektrik kesintileri nedeniyle Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (MARSU) ait su pompaları da çalışmayınca yüzlerce köy hem elektriksiz hem de susuz bırakılırken, mahkeme kararlarına rağmen Mardin’deki köylere enerji verilmemesi üzerine DEDAŞ İl Müdürü Mehmet Bulut ile DEDAŞ Kızıltepe İlçe Müdürü Kenan Polat hakkında Kızıltepeli köylülerin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre; soruşturma kapsamında Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı, şu an Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin yolsuzluk soruşturmasında tutuklu bulunan DEDAŞ İl Müdürü Mehmet Bulut ile tutuksuz Kenan Polat hakkında iddianame hazırlandı.

100 YILA VARAN HAPİS CEZASI İSTENDİ

“Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının hukuka aykırı davranışla engellenmesi” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Kızıltepe 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, Bulut ve Polat hakkında ayrı ayrı ceza verilmesi istendi. İlgili sevk maddeleri kapsamında Bulut ve Polat’ın ayrı ayrı üzerlerine atılan suçtan 20’şer defa cezalandırılmaları ve toplam 40 yıldan 100 yıla kadar hapis talebiyle yargılamaları istendi.

KÖYLÜLERE TEBLİĞ DAHİ YAPMADILAR

Hazırlanan iddianame kapsamında DEDAŞ’ın kesintileri kolluktan istenen tespitlere yer verilirken, kolluğun tespitleri sonucunda köylerde elektrik kesintilerinin olduğu ve buna bağlı olarak yaşanan susuzluk nedeniyle yurttaşların su ihtiyaçlarını “çevre mahalle ve sokaklarda karşılamak” zorunda kaldıkları belirtildi. İddianamede, DEDAŞ’ın elektrik dağıtımını tesis etmesi nedeniyle kamu hizmeti sunduğundan mutlak bir sözleşme serbestisine sahip olmadığı belirtildi. İddianamede, Bulut ve Polat’ın ifadelerine de yer verilirken, iki ismin ifadelerinde elektrik kesintisini ana hattan tümden yaptıklarını, köylülere herhangi bir tebliğ yapmadıklarını ve elektrik kesintisi ile birlikte susuzluğun yaşanacağını bilmelerine rağmen kesinti yaptıklarını söyledikleri belirtildi.

BAKANLIK ‘MEVZUATA UYGUN’ GÖRMÜŞTÜ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın verdiği soru önergesinde elektrik kesintilerini “mevzuata uygun” bulmuştu. Bakanlık ayrıca “Elektrik faturasını zamanında ödemeyen herhangi bir abone nedeniyle bir bölgenin tamamının veya bir kısmının elektriğinin kesilmesi söz konusu değildir” iddiasını dile getirmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ