Mardin’in de aralarında bulunduğu bir çok ilde barış haykırıldı

Mardin’in de aralarında bulunduğu bir çok ilde barış haykırıldı
  • 19 Ekim 2023 22:54

Kuzey ve Doğu Suriye ile Filistin’e dönük saldırılar birçok merkezde protesto edilerek, “savaşa karşı barış” mesajı verildi. 

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları ile İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği katliamlar birçok merkezde protesto edildi. Kuzey ve Doğu Suriye ile Filistin’e dönük saldırılar Riha’da yapılan açıklama ile protesto edildi. Riha Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, tepkilerini göstermek için merkez Haliliye ilçesindeki Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde bir araya geldi. Protestoya Haber-Sen, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri de katıldı. Kürtçe, Arapça ve Türkçe yazılı “Riha barış istiyor” pankartın açıldığı açıklamada konuşan Platformun Dönem Sözcüsü Kemal Yüksekkaya, “Coğrafyamızda ve dünyamızda barış istiyoruz” dedi.
Kafkasya, Ortadoğu ve Kürdistan coğrafyalarında yaşanan savaş halini kaygıyla izlendiklerini belirten Yüksekkaya, “6 Ekim günü Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bir hava saldırısı başlatıldığı Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyuruldu. Hava saldırılarında sivil can kayıplarının ve yaralanmaların yaşandığı, sivil yaşam alanlarının vurulduğu haberleri basına yansımıştır” dedi.
İsrail’in Filistin’e dönük saldırılarının soykırım noktasına geldiğini vurgulayan Yüksekkaya, “Hastanelerin bombalanması ve tedavi görenlerin tedavi hakkının engellenmesi Cenevre Sözleşmesi’ne ve çatışma hukuku kurallarına aykırıdır. İki gün önce TBMM’de imzalanan tezkere, son iki haftadır Suriye’nin kuzeyine yönelik artan hava operasyonları ve yapılan açıklamalar nedeniyle ülkemizin de daha kapsamlı bir savaşa sürüklenmesinden kaygı duyuyoruz. Savaş, açlık, yoksulluk, göç, ölüm, doğanın talanı ve gözyaşı demek. Bu nedenle ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyoruz” diye konuştu.
HATAY 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi üyeleri, Sağlıklı Yaşam Parkı’nda açıklam yaptı. İHD Şube Eşbaşkanı Coşkun Selçuk, Ortadoğu ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışma ile savaşın insanlığı bir felakete doğru sürüklediğini dile getirdi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, “Tüm alt ve üst yapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra topyekûn meşru hedefimizdir” şeklindeki sözleri sonrası Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları endişe içinde izlediklerini söyleyen Selçuk, “Savaş çözüm değildir. Coğrafyamızda ve tüm dünyada barış taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.
MERSİN 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ise, Özgür Çocuk Parkı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla savaş politikalarına karşı çıktı. “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Filistin halkına yapılan soykırım ve katliamı kınıyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Filistin halkı yalnız değildir”, “Katil İsrail, işbirlikçi AKP”, “Kahrolsun Amerika emperyalizmi” sloganları atıldı. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, Filistin halkına yapılan saldırının “savaş ve insanlık suçu” olduğunu ifade etti.
Özbay, “Filistin halkı, tüm dünyadan hamaset ile süslenen timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir.  Orta Doğu’da yaşayan tüm halkların barış içinde, birlikte yaşamasının tek yolu savaşı körükleyen güçlerin elini bu topraklardan çekmesi ve halklar arasında kalıcı diyalog ve müzakere zeminin yaratılmasıdır. Acilen tüm saldırıları durdurun. Yaralılara müdahale için Filistinli çocukların, kadınların, tüm Filistin halkının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için insani yardım koridorunu açın. Buradan bir çağrımızda içinde Türkiye’nin de olduğu bölge hükümetlerine: İsrail hükümetinin yaptığı saldırıları durdurana kadar İsrail ile olan askeri, ekonomik ve tüm diplomatik ilişkileri derhal askıya alın” diyerek çağrıda bulundu.
ANKARA 
DİSK, KESK, Ankara Tabip Odası ve ANKARA Dişhekimleri Odası, İsrail’in Filistin’e yönelik gerçekleştirdiği saldırılara dair Kızılay Sakarya Caddesi’nde açıklama yaptı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekillerinin yanı sıra Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile yüzlerce kişi açıklama katıldı. Açıklamada, “Direnen Filistin kazanacak, Ortadoğu savaşla değil barışla değişecek” pankartı açıldı.
KESK Dönem Sözcüsü İbrahim Kara, “Filistin topraklarını işgal eden ve Filistin halkını katleden İsrail, her defasında emperyalist-kapitalist devletlerce mağdur olarak lanse edilmesinin yanı sıra para, silah ve her türlü manevi desteği alıyor” dedi. İsrail’in savaş suçu işlediğini söyleyen Kara, “İsrail’in savaşlarda dahi dokunulmayan hastaneye yaptığı saldırısını lanetliyoruz. Bu katliamları gerçekleştiren İsrail yönetimi, savaş ve soykırım suçlarıyla yargılanmalıdır” diye konuştu.
TTB Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise, “Bu mücadelenin hepimizin mücadelesini olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Birkaç gün önce İsrail Savunma Bakanı, ‘insansı hayvan’ diyerek, Filistinlilerin insanlıktan arındırmaya dönük ifadeler kullandı. Bu bir soykırım ifadesi olarak değerlendirmelidir. 75 yıldır adım adım gelen bir işgal, nihayete erdirilmek isteniyor” diye kaydetti.
Fincancı, “Hepimizin bu işgalci tutumlara ve hak ihlalleri ile insanlık suçlarına karşı çıkmamız gerekiyor” çağrısı yaptı.
AMED 
Amed Emek ve Demokrasi Platformu ve Amed Sağlık Platformu da, Selahaddin Eyyubi Hastanesi’nde açıklama yaptı. “Barış hemen şimdi” yazılı pankartın açıldığı açıklamada platform adına Eğitim-Sen Amed 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Hasan Çıtrık konuştu. İsrail’in Gazze’deki hastaneye yönelik saldırısını “savaş ve insanlık suçu” olarak nitelendiren Çıtrık, Hamas’ın cenazeleri teşhir etmesinin de savaş suçu olduğunu vurguladı. Çıtrık, “Benzer savaş suçları ve katliamlara yol verilmemesi ve hesabının sorulması için bu suçu işleyenlerin ve sivillerin ölümüne yol açan benzer saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır” dedi.
Kürt sorunu ve Filistin sorunun çözülmeden Ortadoğu’daki sorunların çözülemeyeceğini ifade eden Çıtrık, “Ulus-devlet esaslı yaklaşımların sorunları derinleştirdiğini, halklar arasındaki düşmanlığı arttırdığını her çatışmada bir kez daha görüyoruz. Ortadoğu’da milliyetçi ve dini bölünmelerin bitmeyen acılara kapı araladığına inanıyoruz. Halkların binlerce yıldır bir arada ve barışçıl yaşama deneyimine sahip olduğu bu coğrafyada huzuru tekrar tesis etmenin en doğru yolu demokratik ve barışçıl çözümü esas almaktır. Bizler Ortadoğu’da şiddetin, ölümün ve tekçi-iktidarcı anlayışların değil; halkların bir arada barış içinde yaşamalarının tarafıyız” diye konuştu.
Bölgedeki aktörleri barışın tesisine çağıran Çıtrık, şunları söyledi: “Bizler emek ve demokrasi örgütleri olarak; ölümü değil yaşamı, savaşa karşı barışı, yok etmeye karşı yaşatmayı, tekçiliğe karşı çoğulculuğu, karanlığa karşı aydınlığı savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Savaşlar çözüm değil acı, yıkım ve gözyaşı demektir. Bölgemizde ve tüm dünyada barış taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.”
ŞIRNEX
KESK Şirnex Şubeler Platformu, platform binası önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, KESK üyeleri, HEDEP Şirnex il yöneticileri, İHD Şirnex Şubesi Eşbaşkanı Haşim Tuğurlu katıldı. “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” pankartının açıldığı açıklamada basın metnini Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şirnex Şubesi yöneticisi Enes İncin okudu.
Savaşların yarattığı tahribat ve acıların bitmediğini belirten İncin, “Hamas saldırıları bahane edilerek bir halk soykırıma tabi tutuluyor. Savaş zamanı hasta ve yaralılara bakım sağlanması ahlakın, dinin ve insanlık hukukunun gereğidir. Silahlı çatışmalar hukukunda bazı hedeflere saldırılması özel olarak yasaklanmıştır” hatırlatması yaptı.
“Dün TBMM’de imzalanan tezkere, son iki haftadır Suriye’nin kuzeyine yönelik artan hava operasyonları ve yapılan açıklamalar nedeniyle ülkemizin de daha kapsamlı bir savaşa sürüklenmesinden kaygı duyuyoruz” diyen İncin, “Savaş, açlık, yoksulluk, göç, ölüm, doğanın talanı ve gözyaşı demek. Bu nedenle savaş bir halk sağlığı sorunudur. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” diye konuştu.
İSTANBUL 
İstanbul Üniversitesi öğrencileri, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Beyazıt Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Nehirden denize özgür Filistin” pankartı ve Filistin bayraklarıyla İstanbul Üniversitesi içerisinde bir araya gelerek Beyazıt Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştiren öğrenciler, yürüyüş esnasında sık sık “Katil İsrail Filistin’den defol”, Emperyalistler, işbirlikçiler 6’ncı filoyu unutma” sloganları attı.
Konuya ilişkin basın metnini İstanbul Üniversitesi Öğrencileri adına Esma Gültekin okudu.
Filistin’in geçmişten bu yana İsrail’in işgali altında olduğunu ve bu nedenle Filistinlilerin yaşadığı bölgelerin adeta açık cezaevine dönüştüğünü belirten Gültekin, “Filistin halkı, temel insan haklarından dahi yoksun şekilde varlık yokluk mücadelesi veriyor. Öyle ki her yıl binlerce Filistinli hayatını kaybederken on binlercesi gözaltı, tutuklama ve kötü muameleye maruz kalıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve binin üzerinde Filistinlinin hayatını yitirmesine sebep olan Baptist Hastanesi katliamı siyonist saldırganlığın insanlık dışılığını bir kez daha göstermiştir” dedi.
Öğrenci gençlik hareketlerinin geçmiş yıllarda Filistin direnişinden yana tavır aldığını ve emperyalizme karşı durduğunu söyleyen Gültekin, İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak bugün de Filistin’e yönelik bu desteği devam ettirdiklerini söyledi. Ancak iktidarın Filistin ve İsrail arasında devam eden çatışmalarda tutarsız bir politika izlediğine dikkati çeken Gültekin, “Günlerdir süren siyonist saldırganlığa karşı Saray iktidarının tek yaptığı hamaset dolu açıklamalar ve tutarsız değerlendirmelerdir. Filistin halkının yanında olmak için öncelikle siyonizmle süren her türlü ilişkinin sona erdirilmesi gerekmektedir” diye belirtti.
Gültekin, başta üniversite öğrencileri olarak tüm herkesi Filistin’den yana tavır almaya davet etti.
ÊLIH 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları ile İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği katliamlar SES Êlih Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklaması ile protesto edildi. SES Êlih Şubesi ile Batman Tabip Odası tarafından gerçekleştirilen açıklamada  “Savaşın kazananı barışın kaybedeni olmaz” pankartı açıldı.
Açıklamada konuşan SES Êlih Şube Eşbaşkanı Cihan Tüzün, “İsrail devleti hükümeti daha fazla suça bulaşmamak için saldırıları durdurmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. Önceki gün TBMM’de imzalanan tezkere, son iki haftadır Suriye’nin kuzeyine yönelik artan hava operasyonları ve yapılan açıklamalar nedeniyle ülkemizin de daha kapsamlı bir savaşa sürüklenmesinden kaygı duyuyoruz” dedi.
‘SAVAŞ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR’
Savaşın açlık, yoksulluk, göç, ölüm, doğanın talanı ve gözyaşı olduğunu kaydeden Tüzün, “Bu nedenle ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyoruz. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz!  Ses Batman Şubesi ve Batman Tabip Odası olarak; bir kez daha İsrail’in soykırıma varan Gazze şeridindeki hastaneye ve sivillere yönelik tüm saldırıları kınıyoruz. Bir kez daha ülkemizde, coğrafyamızda ve dünyada barış diyoruz” diye konuştu.
MÊRDÎN
Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu da Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırıları ile İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği saldırılara karşı açıklama yaptı. Karayolları Parkı’nda bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri “İçeride ve Dışarıda Savaşa Hayır/Em ne Li Welatê Xwe Ne ji Li Cihanê Şer Naxwazin” pankartı açtı. Açıklama metnini KESK Mêrdîn Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fırat Ergül okudu. Açıklamada “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganları atıldı.
İsrail’in Gazze’de bir hastaneye dönük gerçekleştirdiği saldırının savaş ve insanlık suçu olduğunu kaydeden Ergül, “Bu suçu işleyenler insanlığın vicdanında lanetlenmiştir” dedi. Filistin Sorunu ile Kürt Sorununun Ortadoğu’nun en önemli sorunları olduğunu kaydeden Ergül, her iki sorunun da barışçıl yöntemlerle çözülmeden Ortadoğu’da savaşsız ve barışçıl bir yaşamın olmayacağını kaydetti. Açıklamanın devamında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki saldırılarına İsrail’in de Filistin’deki saldırılara son vermesi gerektiği çağrısında bulunduklarını kaydeden Ergül, savaşa karşı barışı savunacaklarını kaydetti.
Açıklama alkışlarla sona erdi.
GİRESUN 
KESK Giresun Şubeler Platformu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına ilişkin kent merkezinde bulunan Atatürk Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. “Ölümü değil yaşamı savunuyor, barış mücadelesini yükseltiyoruz. Filistin halkıyla dayanışma içindeyiz” pankartının açıldığı açıklamada basın metnini Eğitim Sen Giresun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Çıtlak okudu. Emperyalist hegemonik güçlerin işlevsiz hale getirdiği Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nin derhal toplanması gerektiğini vurgulayan Çıtlak, “İsrail devleti hükümeti daha fazla suça bulaşmamak için saldırıları durdurmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır.Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ile süslenen timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir” dedi.
ARTVİN
Artvin Hopa’da da İsrail saldırılarına ilişkin Hopa Meydanında basın açıklaması gerçekleştirildi. “Denizlerden Mahir’e Filistin’e bin selam” pankartı açılan açıklamada “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganı atıldı. Açıklamada konuşan Hopa Halkevleri Yöneticisi Kamil Ustabaş, “Bu sokakları eylem alanına çevirmediğimiz müddetçe daha çok insan ölecek. Yarın yine bütün Hopa halkını Filistinli çocuklara sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Mezopotamya Ajansı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ