Mardin’i Newroz ateşi sardı: Kürtleri inkar edenler yenilecekler

Mardin’i Newroz ateşi sardı: Kürtleri inkar edenler yenilecekler
  • 20 Mart 2022 16:36 | Son Güncellenme: 20 Mart 2022 17:08

Derik’te binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasında konuşan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, “Kürt siyasetini inkar edenler yenilecekler” dedi.  

Mardin’in Derik ve Savur ilçesinde bir araya gelen halk, bir kez daha Öcalan’ın özgürlüğünü haykırırken, Kürtleri inkar edenlerin yenileceği mesajı verildi. Bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının Mardin’deki adresi Derik ilçesi oldu. Kutlamalar için sabah saatlerinden itibaren yurttaşlar Newroz alanına gelmeye başladı. Bariyerlerle çevrilen Newroz alanına girmek için bekleyen yurttaşların ulusal kıyafetleri ve yanlarında getirdikleri sarı, kırmızı, flamalar alanı renk cümbüşüne çevirdi.
Alana girişin başlaması ile beraber yurttaşlar halaya dururken, sık sık “Bijî Seroo Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganları atıldı. Gençler ve kadınların yoğunlukta olduğu alanda kitle sanatçıların söylediği şarkılar eşliğinde halay çekti. Binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasında tertip komitesinin ardından HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu konuştu. Ardından HDP Milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay’ın da olduğu heyet halkı selamlarken,
‘BASKILARA RAĞMEN HALK BURADA’ 
HDP önceki dönem Milletvekili Çağlar Demirel halka hitap etti. Demirel, baskılara rağmen halkın alanlarda olduğunu belirterek, Kürt siyasetçilere dönük 2009 yılında gerçekleştirilen KCK operasyonlarına dikkat çekti. Demirel, “Siz de biliyorsunuz o kadar baskıya rağmen halkımız burada. 13 yıl da geçse 130 yıl da geçse biz buradayız. Sizlere cezaevlerinden selam getirdim Aysel Tuğluk’un selamını, kadınların selamını getirdim. Newroz kutlu olsun” dedi. Demirel’in konuşmasına kitle “Bijî berxwedana zindanan” sloganları ile karşılık verdi.
Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Newroz ateşi “Bijî berxwedana zindanan” “Bijî Serok Apo” sloganları ile yakıldı. Kitle ateşin etrafında halaylar çekip, fotoğraf çektirdi.
AHMET TÜRK: MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİYİZ
Kutlama Umut Botan’ın şarklıları ile devam etti. Müziğin ardından Kürt siyasetçi Ahmet Türk konuştu. Kürtlerin özgürlük için çok bedel verdiğini dile getiren Türk, “Bugün de Kürt halkı büyük bir zulüm altında. Sayın Öcalan yıllardır ağır bir tecrit altında tutuluyor. Zindanlarda binlerce arkadaşımız var. Aysel Tuğluk tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmış durumda. Türk devleti, kendilerine bakamayacak insanlarımızı cezaevinde tutuyor. Cezaevlerindeki hasta tutuklular içimizi yakıyor. Biz biliyoruz, zulüm ve baskıya rağmen Derik halkı geleceğine, sahip çıktı. Derik halkı iradesine sahip çıktı. Özgürlük için büyük bedeller ödedi. Biliyoruz, mücadele bedelsiz olmuyor. Bu nedenle mücadelemizi, irademizi, duruşumuzu net şekilde belirlememiz gerekiyor. Bu devlet, bu zulümkar hükümet kendi işini yapıyor. Biz de özgürlük için mücadelemizi büyütmeliyiz” dedi.
ULUSAL BİRLİK ÇAĞRISI
Konuşması sürekli sloganlar ile kesilen Türk, Kürt siyasetçilere ve KDP’ye seslenerek “Bugün görüyoruz, halkımız ve Kürt siyasetçilerin örgütlenmesi önlerine çıkan sorunlara rağmen devam ediyor. Bugün Rusya ve Ukrayna savaşı var. Bugün Ukrayna’da herkes kendi ülkesi için el ele veriyor. Ama dört parça Kürdistan’da biz siyasetçileri görüyoruz. Gözünüzü açın. Dünyayı izleyin birliğinizi sağlayın” çağrısında bulundu.
‘KÜRTLERİ İNKAR EDENLER YENİLECEK’
Türk, son olarak, “Kürt siyasetini inkar edenler gidecekler. Yenilecekler. İnanıyorum ki; çalışmamızı gün gün büyüyeceğiz” dedi.
DÜNDAR: ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI
Ardından söz alan HDP’li Pero Dündar, Newroz’un bu yıl Kürtler için iradelerini beyan ettikleri bir Newroz olduğunu söyledi. Dündar, “Bugün ağır bit tecrit var cezaevlerinde. En ağır tecrit İmralı’da Sayın Öcalan’ın üzerindedir. Hem tecrit uyguluyorlar hem de Kürt sorununu çözeceklerini söylüyorlar. Bizi kandıramazlar. Öcalan’ın mesajı ile süreç başlamıştı. Çözüm süreci devam ediyordu. Ancak bu iktidarın işine gelmedi. Bu iktidar bir günde Dolmabahce Mutabakatı’nı yok saydı. Çözüm sürecini yok saydı. Çözüm süreci yoksa biz de söylüyoruz; Tecrit sona erdirilmeden, Öcalan özgür kalmadan bu sorunu çözemezsiniz. Ortadoğu ve Kürt sorununu çözmek için Öcalan özgür olmalı” diye belirtti.
Newroz’un öncelikle “Öcalan’ın Newrozu” olmasını istediklerini belirten Dündar, “Newroz Kürtler için Özgürlük Manifestosu olacak” diyerek, şunları söyledi: “Savaşı durdurmak, Kürt sorununu çözmek istiyorsanız. Önce İmralı tecridini sonlandırın. Öcalan’ın şartlarını düzeltin. Sonra Kürt sorununu çözeceğinizi söyleyin.”
Konuşmaların ardından kutlama çalınan şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.
SAVUR
“Dem dema Serkiftinê ye (Şimdi kazanma zamanı)” şiarıyla birçok merkezde kutlanan Newroz’un adreslerinden biri de Savur ilçesine bağlı Sürgücü (Ewêna) Mahallesi oldu oldu. Halk Newroz’u kutlama saatinden çok önce alana giriş yaptı. Binlerce kişi alana “Li Mêrdîn Bagoke” ve “Bêrîtan” şarkılarını söyleyerek giriş yaptı. Alanda toplanan halk, “Biji Serok Apo”, “Be Serok jiyan na be”,”Newroz piroz be” sloganlarıyla halaylar çekti.
Binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlaması saygı duruşuyla başladı. Kutlamaların başlamasının ardından Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü konuştu. Newroz’un yasaklanamayacağını söyleyen Öncü, Kürtlerin yasaklarla engellenemeyeceğini belirtti.
Yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir de, Newroz’un baharın müjdeleyicisi diktatörlere ve zulümkarlara karşı mücadele günü olduğunu söyledi. Demir, AKP-MHP iktidarının PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uyguladığı tecridin tüm tutsaklara uyguladığını belirterek, iktidarın hasta tutukluları ölüme terk ettiğini söyledi.
Konuşmaların ardından Ewêna Newrozu’nun ateşi yakıldı. Newroz ateşin etrafında çekilen halaylarla devam ediyor. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ