Mardin’den seslendiler: Ölümler aydınlatılsın, hasta tutuklular serbest bırakılsın

Mardin’den seslendiler: Ölümler aydınlatılsın, hasta tutuklular serbest bırakılsın
  • 14 Ağustos 2022 16:01
Tutuklu yakınları ve Mardin Cezaevi İzleme Komisyonu, cezaevlerindeki hak ihlallerine dikkati çekmek ve hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Adalet Nöbeti tuttu.
Mardin Cezaevi İzleme Komisyonu ve tutuklu yakınları cezaevlerindeki hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek ve birçok kentte devam eden eylemlere destek vermek amacıyla bir günlük Adalet Nöbeti eylemi gerçekleştirildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube binasında nöbet eylemine başlayan grup, basın açıklaması yaptı. İHD binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken hasta tutukluların fotoğrafları ve pankartlar açıldı. “Bijî berxwedana Zindana” ve “Hasta tutsaklar onurumuzdur” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı Cezaevi İzleme Komisyonu adına Gülizar İpek Bilek gerçekleştirdi.
Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve iç hukukta işkencenin kesin olarak yasaklandığını hatırlatan İpek, her ne gerekçeyle olursa olsun kimseye işkence yapılamayacağını belirtti. Sivil toplum örgütlerinin raporlarında cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin somut şekilde yer aldığını belirten İpek, ortaya konulan raporlara rağmen cezaevlerinde durumun değişmediğini kaydetti. Türkiye cezaevlerinde her gün şüpheli ölümler yaşandığını belirten İpek, cenazelerin kaçırılarak defnedildiği, cenazelerde işkence ve darp izlerinin olduğunu dile getirerek, “İyi hal değerlendirmelerine yönelik yeni düzenlemeler getirilmiş, hali hazırda yeterince problemli olan iyi halli olma şartı daha da problemli hale getirilmiştir” dedi. Tutukluların keyfi şekilde tahliyesinin engellendiğini ifade eden İpek, tutukluların umut haklarının ellerinden alındığını söyledi.
‘ATK TARAFSIZ DEĞİL’
Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hasta tutuklular hakkında gerçeğe aykırı şekilde raporlar hazırlandığını dile getiren İpek, ATK’nin taraflı davranarak, tutukluları cezaevinde ölüme terk ettiğini ifade etti. Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un demans hastalığına rağmen cezaevinde tutulmaya devam etmesini ve Çevir Bir’in aynı hastalık gerekçesiyle serbest bırakılmasını hatırlatan İpek, “Aysel Tuğluk ve Mehmet Emin Özkan şahsında tüm hasta tutsakların tahliye edilmemesi ATK’nin bu cezaevinde kalabilir raporu bile bize ATK’nin tarafsız olmadığını göstermektedir” dedi.
BİR YILDA 48 ŞÜPHELİ ÖLÜM
Son bir yıl içinde cezaevinde 48 ağır hasta tutuklunun şüpheli şekilde hayatını kaybettiğini belirten İpek, ağır hasta tutukluların tedavilerinin geciktirilmeden yapılabilmesi için bir an önce tahliye edilmeleri çağrısında bulundu. Şüpheli ölümlerin aydınlatılması çağrısında bulunan İpek, son olarak kamuoyundan da tutukluların sesi olmasını istedi.
‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’
Açıklamanın ardından söz alan Avukat Lokman Emen de, açıklama sırasında hasta tutuklu İbrahim Yıldırım’ın ölüm haberini aldıklarını belirterek, “Bizler, işkenceler, öldürmeler, hak ihlalleri bitene kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
Açıklama sloganlarla son buldu. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ