Mardin Roj

Mardin’den Öcalan çağrısı: Görüşme gerçekleştirilsin

Mardin’den Öcalan çağrısı: Görüşme gerçekleştirilsin
  • 17 Mart 2021

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumuna ilişkin iddialar nedeniyle endişeli olduklarını belirten siyasetçiler, İmralı Adası’nda bir an önce görüşmelerin gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Ada Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 27 Nisan 2020’den bu yana haber alınamazken, sosyal medya hesaplarından sağlık ve güvenlik koşullarına ilişkin paylaşılan iddialar kaygılara neden oldu. Asrın Hukuk Bürosu’nun “derhal görüşme” başvurusuna rağmen Adalet Bakanlığı sessizliğini sürdürüyor.
Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarıyla ilgili endişelerini dile getiren HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, DBP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar ve KHK ile kapatılan Demokratik Araplar Derneği Eşbaşkanı Dilaver İnal, görüşmelerin gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.
SİYASİ İRADE
HDP İl Eşbaşkanı Salih Kuday, kamuoyunun açıklama beklediğini belirterek, Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle bir an önce görüştürülmesi gerektiğini söyledi. En zor dönemlerde dahi milyonlarca insanın imza kampanyaları ile Öcalan için “siyasi irademdir” dediğini hatırlatan Kuday, “Bugün 111 gündür cezaevlerinde yüzlerce insan tecride karşı açlık grevinde. Sadece Kürtler ve Ortadoğu için önemli değil. Bugün hem Sayın Öcalan’ın hayatı için hem de hem ideolojisini sahiplenen binlerce insan dünyanın her yerinde yürüyüşler gerçekleştiriyor. Öncelikle bir an önce tecridin sona erdirilmesini ve avukatlar ile ailesi Sayın Öcalan ile görüşme gerçekleştirmeli” ifadelerini kullandı.
BİR AN ÖNCE GÖRÜŞTÜRÜLMELİ
Öcalan’ın çözüm ısrarına değinen Kuday, “Ne asker anneleri ne de gerilla anneleri yıllarca çocuklarının cenazelerini karşılamadı. Bundan bir yıl kadar önce de ‘Bir haftada sorunu çözer, barışı sağlarım’ dedi. Bizim talebimiz Ortadoğu’da ve coğrafyamızda kanın artık durmasıdır. Öcalan’ın şartları oluşturulsun barış sağlansın. Sayın Öcalan’ın çağrısı ile daha önce kan durdu. Cezaevlerinde açlık grevleri vardı bir çağrısı ile durdu. Şimdi de aynı şekilde 120 cezaevinde çok sayıda tutuklu açlık grevinde. Bu açlık grevinin amacı tecridin sona ermesidir. Tecrit ölümdür. Tecrit katliamdır. Tecrit kandır. Tecrit kanın dökülmesinin istenmesidir. Bir an önce tecrit sona erdirilmeli, görüşmeler sağlanmalıdır” diye konuştu.
‘TOPLUM HUZURA KAVUŞTURULMALI’
KHK ile kapatılan Demokrat Araplar Derneği Eşbaşkanı Dilaver İnal, Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumuna ilişkin haberler nedeniyle “Büyük bir endişe içindeyiz” dedi. Öcalan’ın 2013 Newroz’unda açıkladığı Barış Deklarasyonu’nun güncelliğini koruduğunu ifade eden İnal, “Türkiye’nin önündeki engellerin kaldırılması, barışın bir an önce tesis edilmesi, adaletin yerini bulması nedeniyle en kısa sürede kendisi ve diğer tutsaklar üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması hepimizin talebidir. Bu taleplerin karşılanması en azından can kaybı olmadan, kendisinin de sağlığının yerinde olduğunun bilinmesi toplumu huzura kavuşturacaktır. Bu nedenle uygulanan tecridin bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz” diye seslendi.
KIRMIZIÇİZGİ 
DBP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar ise Öcalan’ın sadece Kürtler için değil, dünyaca önem arz ettiğini söyledi. Damar, Öcalan’ın Kürtler ve Ortadoğu için “kırmızıçizgi” olduğunu, bu nedenle görüşmelerin bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiği çağrısında bulundu. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ