Mardin Roj

Mardin’den Fincancı’ya destek: Hekimliği hedef alınmıştır

Mardin’den Fincancı’ya destek: Hekimliği hedef alınmıştır
  • 26 Ekim 2022 19:03

Şebnem Korur Fincancı’nın hedef gösterilmesi sonrası gözaltına alınmasını protesto eden Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, iktidarın Fincancı nezdinde bilimi, hekimlik bilirkişiliğini hedef aldığına dikkat çekti.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın TSK’nin HPG’ye karşı kimyasal silah kullanmasına dair yaptığı açıklamalar nedeniyle gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Mardin Şubelerinin bulunduğu bina önünde yapılan açıklamaya çok sayıda hekim ile birlikte sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı Mardin Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş yaptı.

Yaşamın ve hakikatin yanında olduklarını belirten Binbaş, Fincancı’nın insan hakları savunucusu, ömrünü halk sağlığını savunmaya adayan bir kişi olduğuna dikkat çekti. İnsan hakları ve halk sağlığı konusunda Fincancı’nın Türkiye’nin gururu ve mihenk taşlarından biri olduğuna vurgu yapan Binbaş, “Şebnem Korur Fincancı onurumuzdur ve asla yalnız değildir. Medyaya yansıyan kimyasal silah iddiaları hakkında mikrofon uzatılacak ilk isim elbette ki o ülkenin hekim meslek örgütüdür. Şebnem Korur Fincancı bir hekim olarak iddiaları mesleki açıdan değerlendirmiş, kimyasal silah kullanıldığı iddiası varsa ve buna bağlı ölümler meydana gelmiş ise bununla ilgili olarak Minnesota Protokolü’ne göre etkili bir şekilde soruşturma yapılması gerektiğini belirtmiştir” dedi.

Uluslararası hukuka aykırılık iddialarının ancak etkin ve bağımsız soruşturma yoluyla açıklığa kavuşturulabileceğini dile getiren Binbaş, “İktidar araştırmanın yapılmasını talep etmek yerine, Şebnem Korur Fincancı nezdinde bilimi, hekimlik bilirkişiliğini hedef almıştır. Medya yoluyla yapılanlar da dâhil olmak üzere bir hekim ve insan hakları savunucusu olarak Şebnem Korur Fincancı’nın itibar ve güvenilirliğine zarar veren bir damgalama faaliyeti sürdürülmüştür. Bu yöndeki karalamalar, idari ve yargısal tacizler hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Fincancı’nın hakkında açılan soruşturmaya rağmen Avrupa’da olduğu sırada geri dönüş yaptığını belirten Binbaş, siyasiler tarafından hedef gösterilmesi sonucu ev baskınıyla gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Binbaş, halk sağlık hakkını savunmanın, savaşa karşı olmanın, bilimin gerçekliğinde yapılması gerekenleri söylemenin suç olmadığını söyledi.

Açıklama “Şebnem Hoca Onurumuzdur” sloganı ve alkışlar eşliğinde son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ