Mardin Roj

Mardin’den cezaevleri için çağrı: Derhal hukuksuzluklara son verin

Mardin’den cezaevleri için çağrı: Derhal hukuksuzluklara son verin
  • 20 Nisan 2022 18:29

Mardin Cezaevi İzlem Komisyonu, cezaevlerindeki ölüm ve hasta tutukluların durumuna dikkat çekerek, “Yaşanan hukuksuzluklara derhal son verilmeli” çağrısında bulundu.

 

Mardin Cezaevi İzlem Komisyonu, hasta tutuklular ile cezaevlerinde yaşanan yaşam hakkı ihlallerine ilişkin açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi önünde yapılan açıklamaya siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile hukukçular katıldı. “Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve işkenceler son bulsun” pankartının açıldığı açıklamada metni avukat Leyla Kaya yaptı.

 

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve belgeler ile iç hukukta işkencenin yasaklandığını belirten Kaya, cezaevlerinde yaşanan ölümlere dikkat çekerek, işkence ve kötü muameleye karşı mücadele edeceklerini söyledi. İdare ve gözlem kurulunun bahane içerikli, taraflı ve keyfi raporları ile koşullu salıvermeden faydalanıp tahliye olması gereken yüzlerce tutuklunun tahliye edilmediğini belirten Kaya, tahliyesi gelen tutukluların tahliyesinin derhal gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Garibe Gezer’in ölümü ile Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Şervan Can Güder’in ölümünü hatırlatan Kaya, Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ferhan Yılmaz’ın işkence iile öldürülmesine dikkat çekerek, “Yaşanan hukuksuzluklara derhal son verilmelidir. Adalet Bakanlığı tarafından hapishaneler ile ilgili bilgilendirmenin derhal kamuoyuna yapılması, mahpusların sağlık ve yaşam hakkının korunması yükümlülüğü ve işkence yasağı kapsamında aşı, test kiti ve tedavi imkanlarına eşit erişimin sağlanması, hasta, yaşlı ve çocuklu mahpusların derhal tahliyesinin sağlanması ve tüm mahpusları kapsayacak eşit ve adil bir infaz değişikliği gerçekleştirilmesi için yetkilileri adım atmaya, kamuoyunu da duyarlılığa davet ediyoruz. Bizler cezaevlerinin sesi olmaya ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin bir an önce son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Açıklama “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganı ve alkışlarla son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ