Mardin Roj

Mardin’den Boğaziçi öğrencilerine destek

Mardin’den Boğaziçi öğrencilerine destek
  • 03 Şubat 2021
Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine destek vermek amacıyla açıklama yaptı. 
Boğaziçi Üniversitesine kayyım rektör atanmasına tepki gösteren öğrencilere dönük polis müdahalesine Mardin Emek ve Demokrasi Platformu yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. KESK Mardin şubelerinin bulunduğu binanın önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı platform adına Eğitim Sen Mardin Şube Sekreteri Yasemin Altuni Derin okudu.
AKP iktidarının üniversitelerde rektör seçimini kaldırarak her üniversiteye kayyum rektör ataması gerçekleştirdiğini belirten Derin, “Üniversiteler bilim üreten, özerk, demokratik ve özgün yapılanmalar olması gerekirken atanan kayyum rektörlerle iktidarın lehine üretilen bilgi bir ele geçirme ya da tahakküm kurma aracı olarak kullanılmaya başlandı” dedi.
İktidarın belediyelere ve üniversitelere kayyımlar atayarak, STK’lere kayyım atamasına neden olacak yasayı meclisten geçirerek, baroları bölerek muhalif olan bütün kesimleri susturmaya çalıştığını belirten Derin, “Ülkenin demokratikleşme sürecine zarar veren kayyum atamasına karşı ülke halklarıyla birlikte hep beraber göğe bakmamız gerekiyordu. Mesele Kürt Halkı olunca sadece belirli bir kesmin göğe bakması ülkenin giderek antidemokratikleşmesinin de önünü açtı” dedi.
“Bizler kayyımların karşısında durup halkın, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin iradesini savunmaya devam edeceğiz” diyen Derin, “Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz! Kumpasçıların, haksızlıkların, tehditlerin ve nefret söylemlerinin karşısında diz çökmeyen herkesin yanındayız” ifadelerini kullandı.
Açıklama alkışlarla sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ