Mardin Roj

Mardin’deki tecavüz failinin tutuklanmamasına Mardin Barosu’ndan sert tepki

Mardin’deki tecavüz failinin tutuklanmamasına Mardin Barosu’ndan sert tepki
  • 27 Ekim 2021 14:06 | Son Güncellenme: 27 Ekim 2021 14:10

Kızıltepe’de yeğenine tecavüz ettiği belirtilen Osman Ç.’nin yargılandığı mahkemede tutuklama karar verilmemesi üzerine Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi sert tepki gösterdi. 

 

İsviçre’den akraba ziyareti için Temmuz 2020’de Mardin’in Kızıltepe ilçesine gelen 17 yaşındaki yeğeni Z.Ç.’ye tecavüz suçundan yargılanan Osman Ç. hakkında “Nitelikli cinsel istismar” suçundan açılan davanın üçüncü duruşması Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi görüldü.  Mahkeme sanığın tutuklaması istemini reddetti. Bunun üzerine Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi konuya dair yazılı açıklama yaptı.

 

Duruşmaya dair yazılı açıklama yapan Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi “Sanığın 0.Ç mağdurun Z.Ç olduğu çocuğun nitelikli cinsel istismarı dosyasının 3. Duruşması bugün görüldü. Duruşmaya sanık avukatının mazeret vererek katılmadığı görülürken sanığın ise bir önceki duruşmada hazır bulunması bildirilmesine rağmen mazeretsiz katılmaması mağdur avukatları ve mağdurun ailesi tarafından tepkiye neden oldu. Duruşmada cumhuriyet savcısı sanığın çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan cezalandırılmasını bununla birlikte tutuklama talebinde bulundu. Mağdurun avukatlarının da tutuklama talebinde bulunmasına rağmen mahkeme heyeti tutuklama ve sanığın yakalanması taleplerini ‘gerekçesiz’ bir şekilde reddetti. Yine mağdur avukatlarının sanığın kaçtığı yönündeki duyumları olduğunu bu sebeple hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etmesine rağmen mahkemece bu talepler kabul edilmedi. Duruşma 22 Aralık’a ertelendi. Özellikle mahkemenin tutuklama talebinin reddedilmesini hiçbir gerekçeye dayandırmaması kabul edilemez bir durumdur. Bu anlamda gerekli itirazlarımızı yapacağımızı ve sanığın tutuklanması yönünde girişimlerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ