Mardin’deki radyasyon sızıntısını sordu: Soruşturma başlatıldı mı?

Mardin’deki radyasyon sızıntısını sordu: Soruşturma başlatıldı mı?
  • 14 Haziran 2022 12:09

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşanan radyasyon sızıntısını Meclis gündemine taşıyan HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Sorumluluk kime ait” diye sordu. 

 

 

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşanan radyasyon sızıntısına ilişkin HDP Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergede merkezin 22 Şubat 2022 tarihinde faaliyete geçtiğine dikkat çeken Günay, “Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümleri yapmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onay almadan faaliyete geçtiği ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 4 aydır faaliyet gösteren merkezde, personeller ve hastalar yüksek miktarda radyasyona maruz kalmışlardır” dedi.

 

 

 

Ebru Günay, Fahrettin Koca’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

 

 

 

“* Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümleri yapmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onay almadan faaliyete geçtiği bilginiz dahilinde midir? Hangi gerekçe ile gerekli ölçümler yapılmadan hastane faaliyete geçmiştir?

 

 

 

* Hangi gerekçe ile röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümler yapılmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onayı alınmadan hastane hasta kabulüne başlamıştır? Bakanlık olarak bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?

 

 

 

* Söz konusu olayla ilgili Bakanlığınız gerekli soruşturmaları yapmış mıdır?

 

 

 

* Yeniden faaliyete geçen hastanede gerekli ölçümler ve düzenlemeler yapılmış mıdır? Yüksek miktarda radyasyona maruz kalma riski devam etmekte midir?

 

 

 

* Kansere neden olabilecek, sonraki nesillerde mutasyona neden olabilecek söz konusu olayın sorumluluğu kime aittir? Halk sağlığını riske atan sorumlular hakkında gerekli adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır?

 

 

 

* Son 4 ayda Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde kaç hasta tedavi görmüştür? Kaç hastanın yüksek düzeyde radyasyona maruz kaldığı belirlenmiştir?

 

 

 

* Son 4 ayda hastaneye gelen yurttaşlar ve hastane çalışanları üzerinde gerekli ölçümler yapılacak mıdır?

 

 

 

* Hastanede çalışan sağlık görevlilerden kaç kişinin yüksek düzeyde radyasyona maruz kaldığı belirlenmiştir?”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ