Mardin’deki o polisler hakkında suç duyurusu

Mardin’deki o polisler hakkında suç duyurusu
  • 12 Nisan 2022 16:41
Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Kızıltepe ve Nusaybin’deki Newroz kutlamaları sonrası yaşanan polis şiddetine karşı suç duyurusunda bulundu. 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 19 Mart günü gerçekleştirilen Newroz kutlaması ile Nusaybin’de 21 Mart günü gerçekleştirilen Newroz kutlaması sonrası yaşanan polis şiddetine karşı suç duyurusunda bulunuldu. Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu, suç duyurusu dilekçelerinde, yaşanan polis şiddetinin görüntüler ile sabit olduğunu belirterek, “Demokratik haklarını kullanan kişilere yönelik gözaltına alma işleminin uygulanması dahi toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına müdahale teşkil etmektedir” ifadelerine yer verdi.
ŞİDDET GÖRÜNTÜLERE YANSIDI
Görüntülerle ortaya çıkan şiddete dikkat çekilen dilekçede, “Basına ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerden de görüleceği gibi çocuk olduğu anlaşılan bir kişinin sivil giyimli iki polis tarafından elleri arkadan tutularak götürüldüğü esnada önce başka bir sivil giyimli polis tarafından kafasının arkasından elle vurulduğu sonrasında bir başka sivil giyimli polis tarafından da tekmelendiği görülmektedir. Aynı görüntüde diğer gözaltına alınan kişilere yönelik de saldırı olduğu, kişilere tekme ile vurulduğu, kişilerin ellerinin arkadan ters çevrilerek götürüldükleri gözükmektedir” ifadeleri kullanıldı. Nusaybin’de yaşanan polis şiddetine ilişkin görüntülere ilişkin de “Görüntülerden de görüleceği gibi etrafında bir çok polisin olduğu ve iki polis tarafından yere yatırılmış halde yere bastırılan bir kişiye başka bir polisin yaklaşarak kafasına tekme attığı görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.
ÇOCUĞA İŞKENCE SUÇU
Görüntülerde şiddet uygulanan kişilerin çocuk olduğunun görüldüğü belirtilen dilekçede, “Kamu görevlisi olan kişilerin kamu gücünü kullanarak görevi kötüye kullandıkları” denildi. Polislerin kasten yaralama suçunu işlediklerine dikkat çekilen dilekçede yaşananların işkence suçunu oluşturduğu vurgulandı.
Kızıltepe’deki görüntülerde çocuğa karşı işkence suçunun işlendiği belirtilerek, cezasının 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası olduğuna, görüntülerde suça iştirak edenlerin de olduğu gerekçesi ile söz konusu kişilerin de belirlenerek cezalandırılması talep edildi. Her iki görüntüde de kolluk görevlisi olduğu tespit edilen kişiler hakkında görevi kötüye kullanma, kasten yaralama, eziyet ve işkence suçlarından suç duyurusunda bulunulan dilekçede aynı zamanda gösteri ve yürüyüş hakkının engellenmesine dönük de sorumlular hakkında işlem başlatılması istendi. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ