Mardin Roj

Mardin’deki kiliselerde Yaldo ayini yapıldı

Mardin’deki kiliselerde Yaldo ayini yapıldı
  • 25 Aralık 2021

Mardin Artuklu ilçesindeki tarihi Kırklar Kilisesi ve Midyat’taki Mor Yakup Kilisesi’nde Süryaniler Hazreti İsa’nın doğuşunu simgeleyen Yaldo ayini gerçekleştirdi.

 

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan Kırklar Kilisesinde bir araya gelen Süryaniler, Hristiyan dininin peygamberi İsa’nın doğum günü dolayısıyla ayın gerçekleştirdi. Süryani toplumunun Yaldo Bayramı ya da Doğuş Bayramı olarak her yıl kutladığı bayram nedeniyle yapılan ayini Deyrulzafaran Manastırı Rahibi Gabriel Akkurt ile Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz’ün yönetti. Ayinde, İsa peygamberin doğduğu mağarada bulunuşu ve ısıtılması ateş yakılarak canlandırıldı.

Törenden mumlar yakılarak dilekler tutulurken, erkekler korosu ile kadınlar korosu da ilahiler okuyarak ateşin etrafında döndü. Ayinin ardından Süryaniler, kilise bahçesinde bayramlaşma gerçekleştirdi.

Süryaniler Midyat’ta da ayin gerçekleştirerek, bayram kutlaması yaptı. Kutlamalar kapsamında Mor İşmuni Kilisesi’nde özel ayin yapıldı. Ayini Midyat Kiliseleri Papazı İshak Ergün yönetti. Ayinde Hz. İsa’nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar kondu. Ayine katılan çocuklar, ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ