Mardin Roj

Mardin’deki çatışmanın izleri ortaya çıktı

Mardin’deki çatışmanın izleri ortaya çıktı
  • 29 Eylül 2019 18:13 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:42

Derik’e bağlı Atlı kırsal mahallesinde bir sulama kuyusunun bulunduğu bölgede dün askerler ile HPG’li olduğu iddia edilen iki kişi ile askerler arasında çıkan çatışmanın izleri gün yüzüne çıktı.

Mardin’in Kızıltepe ile Derik ilçeleri arasında bulunan tarım arazilerinde 27 Eylül’de akşam saat 17.00 saatlerinde başlayan çatışmalar dün öğle saatlerine kadar sürmüştü. Bölgede yaşayanlar çatışmada HPG’li olduğu belirtilen bir kişinin yaşamını yitirdiği iddia edilirken Mardin Valiliği ise açıklamasında yaşamını yitiren HPG’lilerin sayısını 2 olarak açıklamıştı. Yaşamını yitirenlerin cenazelerinin Mardin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı öğrenildi. Ayrıca bölgede sulamacı olarak çalışan Eşref Çağur’un darp edilerek gözaltına alındığı belirtilmişti.

BİR TABUR ASKER GÖNDERİLMİŞTİ

Çatışmanın Derik ilçesine bağlı Atlı (Qesra Kanco) kırsal mahallesine 20 kilometre mesafede bulunan tarım arazilerinin sulanması için kullanılan bir sulama kuyusunun olduğu bölgede yaşandığı öğrenildi. Bölgede yaşayanlar çatışmanın şiddetini, “Silah sesleri bir an durmadı. Bir tabur asker gönderilmişti” sözleri ile anlattı. Çatışma bölgesine askerin izni ile girdikleri sırada yerlerde yüzlerce mermi kovanı ve patlayıcı maddelere ait şarapnel parçalarının olduğunu belirten yurttaşlar, jandarma özel harekat ekiplerinin bölgeden ayrıldıktan sonra mermi kovanlarını ve şarapnel parçalarını topladıklarını söyledi.


EV KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Yine ulaşılan görüntüler çatışmanın şiddetini gözler önüne serdi. Bölgede bulunan iki traktörün kurşun izleri ile kullanılamaz hale geldiği görünürken, yine kimi iş makinelerinin de çatışmadan nasibini aldığı görüntülere yansıdı. Sulama işçilerinin kaldığı evin duvarlarına yüzler kurşunun isabet ettiği görülüyor. Evin penceresinin bulunduğu duvarın tamamen yıkıldığının göründüğü görüntülere, evin kapılarının delik deşik olduğu ve evin içine atılan bombalarla patlatıldığı da yansıdı. Evdeki mutfak malzemelerinin de tamamen kullanılmaz hale geldiğinin yer aldığı görüntülerde, yaşamını yitiren kişi ya da kişilere ait kan izleri de yer alıyor. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ