Mardin’de Yeşil Sol Parti gazetecilerle bir araya geldi

Mardin’de Yeşil Sol Parti gazetecilerle bir araya geldi
  • 6 Mayıs 2023 16:25
Mêrdîn’de seçim çalışması yürüten DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, 14 Mayıs seçimlerine dikkat çekerek, “Demokratik Cumhuriyetin inşası, demokratik ulusun inşa edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi. 
Yeşiller Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mêrdîn milletvekili adayları yerel ve ulusal basının temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Artuklu ilçesinde bir salonda gerçekleştirilen basın buluşmasında DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuştu.
‘DEMOKRATİK ULUSUN İNŞA EDİLMESİ GEREKİYOR’
Yeşil Sol Parti olarak demokratik Cumhuriyetin inşası için yola çıktıklarını ifade eden Aydeniz, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin 100’üncü yılına giderken ulus devlet mantığının nasıl bir tek adam rejimi yarattığını, ulus devlet mantığının kutuplaştıran, ötekileştiren, tok sayan, yargıyı ve bütün kuvvetleri tek elde topladığını çok net bir şekilde gördük. Bu anlamda Demokratik Cumhuriyetin inşası, demokratik ulusun inşa edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi. 14 Mayıs seçimlerini faşizmin kendisini kurumsallaştırmaya çalışanlar ile demokrasiyi inşa etmeye çalışanlar arasında geçen bir seçim olduğunu kaydeden Aydeniz, “Özellikle Mardin’de, Kurdistan’da ve Türkiye’de demokrasinin inşa edilebilmesi için, ötekileştirilmenin, kutuplaştırmanın ortadan kaldırılması için, Türkiye halklarının bir arada barış içinde yaşayabilmesi için Yeşil Sol Parti’nin büyük bir temsiliyet ile Mecliste yer alması gerektiğini ifade etmek istiyoruz” dedi.
Türkiye’deki en önemli sorunların başında Kürt sorunu sonrasında da kadınların sorununun geldiğini kaydeden Aydeniz, “Ama bu sorunların kaynağı Kürtler ya da kadınlar değil, ülkenin demokratik olmaması nedeniyledir. Dolayısıyla hepimizin asıl üzerinde duracağı nokta Türkiye’nin demokratikleşmesi meselesidir. Bizim de mücadelemizin asıl noktası budur” dedi.
KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ
Aydeniz’in konuşmasının ardından gazetecilerin sorularına geçildi. Kürt sorununun çözümü konusundaki soruya cevap veren Aydeniz, yıllardan bu yana yürütülen güvenlikçi politikalara dikkat çekerek, “100 yıllık süreçte güvenlikçi politikalar ile ‘terörle mücadele’ adı altında bir halkın gerçekliğiyle bir halkın diliyle, bir halkın kültürüyle, bir halkın var olma mücadelesine karşı topyekun bir yok etme şeklindeki deneyim var karşımızda. Muhalefetin de bu deneyimlerden öğrenmiş olması gerekiyor bazı şeyleri. 2015’ten bu yana yaşananlar ve özelikle de Sayın Öcalan üzerindeki tecridin derinleştirilmesinden bu yana Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik, siyasal, toplumsal krizlerin had safhaya ulaşması meselesini değerlendirdiğimizde bu meselenin neden çözülmesi gerektiğini görüyoruz. O yüzden evet, bu mesele Mecliste çözülecek biz de buna inanıyoruz, başından beri bunu dile getiriyoruz. Yeşil Sol Parti olarak bunu gerçekleştirmek için bu mücadeleyi veriyoruz” dedi.
SANDIK GÜVENLİĞİ
Seçim güvenliği konusunda sorulan soruya cevap veren Beritan Güneş, Mêrdîn ve diğer kentlerde seçim güvenliğine ilişkin önemli çalışmalar yaptıklarını belirtirken, adaylardan Kamuran Tanhan ise seçim güvenliğinin sadece sandık başındaki görevliler ile mümkün olmayacağını belirtti. Halkın sandık güvenliği için sandık başında bekleme hakları olduğunu dile getirerek, “Sandıkların başında bizden biri olmaması sandıkların boş olduğu anlamına gelmiyor” diye vurguladı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ