Mardin Roj

Mardin’de yeni yasak: Şartlarınız uymuyorsa şehre alınmayabilirsiniz

Mardin’de yeni yasak: Şartlarınız uymuyorsa şehre alınmayabilirsiniz
  • 21 Şubat 2021 09:53
Mardin Valiliği, kentte 15 günlük eylem etkinlik yasağı kararı alarak, farklı kentlerden belirlenen araç ve şahısların kente girişlerine izin verilmeyeceği duyurdu.
Mardin Valiliği, kentte 15 günlük eylem etkinlik yasağı kararı getirdi. Karar kapsamında farklı kentlerden araçların dahi kente girişine izin verilmeyeceği belirtildi. Valilikten yapılan açıklamada, sosyal medyadan “korsan eylem” çağrıları yapıldığı öne sürülürken, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde sürdürülen açlık grevi eylemlerine ilişkin eylemler yapılacağı istihbaratının alındığı iddia edildi.
Açıklamada, ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasına ilişkin protesto eylemlerine de yer verilerek, “Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni atanan rektörün istifa etmesine yönelik düzenlenen protesto gösterilerinin her geçen gün büyütülerek diğer şehirlere yayılması amacıyla sosyal medya paylaşımlarının yapıldığı ve bu paylaşımlar doğrultusunda birçok ilimizde konuyla ilgili eylemler gerçekleştirildiği/gerçekleştirilmek istenildiği, bu eylemler sonucunda kamuoyunda Gezi Parkı Eylemleri olarak bilinen ve ülke genelinde birçok şehrimizde gerçekleşen ve kamu düzenini, kamu güvenliğini, kamu asayişini bozan vatandaşlarımızın hayatını katlanılmayacak derecede zorlaştıracak ölçüde etkileyen eylemlere dönüştürülmesinin amaçlandığı değerlendirilmektedir” denildi.
KENTE GİRİŞ YASAK!
Açıklamanın devamında, Mardin il sınırları içinde her türlü eylem ve etkinliklerin 15 gün boyunca yasaklandığı, belirlenen araç ve şahısların da kente girişinin engelleneceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “İlimiz genelinde gerçekleştirilebilecek, açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla eylem ve etkinlik düzenlemek için gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince engellenmesi, ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 7. ve 17. Maddeleri hükmü gereğince belirtilen konuların devam niteliğindeki her türlü eylem/etkinliklerin Mardin İl sınırları içerisinde 21.02.2021 Pazar günü saat 00.01’den itibaren 07.03.2021 Pazar günü saat 24.00’a kadar 15 ( On Beş ) gün süre ile YASAKLANMASI, karara uymayanlar hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile diğer ilgili kanun hükümleri kapsamında gerekli işlemler yapılacaktır.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ