Mardin Roj

Mardin’de yeğenine tecavüz eden kişinin cezasına ‘iyi hal indirimi’ yapıldı

Mardin’de yeğenine tecavüz eden kişinin cezasına ‘iyi hal indirimi’ yapıldı
  • 01 Aralık 2020

Mardin’de bir çocuğa tecavüz eden Yahya Kaymaz’ın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme faile “iyi hal” indirimi uygulayarak 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mardin’de 9 yıl önce babası İ.K.’nin tecavüzde bulunmasından sonra çocuk esirgeme kurumuna yerleştirilen çocuğa, geçen yıl ziyaret için gittiği aile evinde tecavüzde bulunan dayısı Yahya Kaymaz’ın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma kimlik tespiti ile başladı.

Fail Yahya Kaymaz, duruşmaya tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Yahya ve avukatının savunma yaptığı duruşmada iddia makamı mütalaasını vererek sanığa, “sarkıntılık düzeyini aşan cinsel saldırı” suçundan ceza verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti faile 15 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Mahkeme heyeti ayrıca failin, “duruşmadaki tutumlarını” göz önünde bulundurarak ceza da “iyi hal” indirimine gitti. Mahkeme cezada 1/6 oranında indirim yaparak faile 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Ne olmuştu?

Mardin’de bir çocuk, 9 yıl önce babası İ.K. tarafından tecavüze uğramıştı. Çocuğun, ailesiyle beraber yaptığı suç duyurusu üzerine İ.K. hakkında açılan davada, “nitelikli cinsel istismar” suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Çocuk ise aileden alınarak Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilmişti. 2019’un Ağustos ayında bulunduğu kurumdan annesini ve kardeşini görmek için izin alan çocuğun, gittiği aile evinde dayısı Yahya Kaymaz tarafından tecavüze uğradığı açığa çıktı. Çocuk, döndüğü kurumda tecavüzü aylar sonra ablasına ve kurumdaki arkadaşlarına anlattı.

Sonrasında tecavüze ilişkin ifadesi alınan çocuk ve ablası tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına fail Yahya Kaymaz hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan fail, önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, çocuğun avukatlarının yaptığı itiraz sonucunda 3 Temmuz 2020’de “çocuğa cinsel istismar” suçundan tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ