Mardin’de yasak ilan edilen köylerde 12 gözaltı

Mardin’de yasak ilan edilen köylerde 12 gözaltı
  • 22 Ekim 2019 16:26 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:37

Derik’te sabah saatlerinde yaşanan ve bir askerin yaşamını yitirdiği çatışmanın ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilen köylerde 12 kişi gözaltına alındı. Köylüler, temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını bildirdi.

Mardin’in Derik ilçe kırsalında sabah saatlerinde operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasında çıkan çatışmada bir uzman çavuş yaşamını yitirmişti. Çatışmanın ardından Mardin Valiliği Derik’e bağlı Çataltepe (Erbete), Adak (Simaqî), Doğancı (Bizdoxan) ve Develi (Kotê) kırsal mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Yasak, akşam saatlerinde kaldırıldı.

12 KİŞİ DARP EDİLEREK GÖZALTINA ALINDI

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği kimi kırsal mahallelerde askerlerin evlere tek tek girerek, gözaltı işlemi yaptığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre askerler şu ana kadar Çataltepe kırsal mahallesinde Yusuf Temel ve oğlu Şeyhmus Temel, Abdurrahman Temel, İbrahim Temel, Mahmut Temel, Seyit Savcı, Bedirhan Savcı, Enver Demli, M. Nezir Demli, Tahir Adal, Mehmet Bilgen ve Mehmet Sıddık Aksak isimli 12 köylüyü gözaltına aldı. Gözaltı sırasında 12 kişinin darp edildiği de bildirilirken, gözaltına alınanların İl Jandarma Karakolu’na götürüldü.

KÖYLÜLER TEDİRGİN

Yine Çataltepe kırsal mahallesinin yanı sıra sokağa çıkma yasağının devam ettiği diğer mahallelerde şu ana kadar herhangi bir gözaltı işlemi olmadığı ancak köylülerin temel ihtiyaçlarını karşılayamadıkları da aktarıldı. Köylüler, evlerinden çıkamadıkları için tedirgin olduklarını ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ