Mardin’de yapılan ihracat rakamları belli oldu

Mardin’de yapılan ihracat rakamları belli oldu
  • 3 Kasım 2020 11:28 | Son Güncellenme: 3 Kasım 2020 11:29

2020 yılı Ekim ayında GAİB’e bağlı illerden yapılan ihracata bakıldığı zaman ise; Mardin’den 95,3 milyon dolar, Kahramanmaraş’tan 85,1milyon dolar, Malatya’dan 33 milyon dolar, Diyarbakır’dan 15,5 milyon dolar, Şanlıurfa’dan 13,7 milyon dolar, Adıyaman’dan 12 milyon dolar, Kilis’ten 5 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

Ekim 2020’de gerçekleştirilen 801 milyon 378 bin dolarlık ihracatla Gaziantep tarihinin en yüksek aylık ihracatına imza atıldığını ifade eden Başkan Kileci; “Ekim ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise toplam 167 ülkeye 965 milyon 455 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakamla, Bölgemiz şuana kadar ki en yüksek ihracat yapılan ay olan 2013 yılı Kasım ayını geçerek, tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirmiştir. 2020 yılının 10 aylık döneminde ise Gaziantep’ten 6 milyar 342 milyon 573 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakam Gaziantep için en çok ihracat kayda alınan dönem olmuştur. Hem Ocak-Ekim 2020, hem de Ekim 2020 verilerine göre Gaziantep en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki konumunu korumaktadır. Bölge ihracatçılarımız; pandeminin olumsuz ekonomik etkilerinden bu kadar hızlı bir çıkış ve toparlanmayla, üzerine bir de rekorlar kırarak ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. İhracatçı Birlikleri Başkanı olarak azimli ve başarılı ihracatçılarımızın her biriyle gurur duyuyor, hepsine şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Ekim 2020 ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci rekorlarla gelen hızlı bir yükselişin sürdüğünü ifade etti. Başkan Kileci yaptığı değerlendirmede, Ekim 2020’de Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre 14’lük artışla 801 milyon 378 bin dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 12,05’lik artışla 965 milyon 455 bin dolarlık rekor ihracatlar gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Diğer taraftan; 2020’nin ilk 10 aylık döneminde Gaziantep’ten 2,36’lık bir artışla 6 milyar 342 milyon 573 bin dolar, Bölgeden ise 0,1’lik artışla 7 milyar 402 bin 344 dolarlık ihracat kayda alındığı ifade edildi.

GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci Ekim 2020 ihracat rakamları hakkında yaptığı değerlendirmede; “Bölgemiz, pandeminin sebep olduğu olumsuz ekonomik atmosferden başarıyla çıkmıştır ve ihracatta olumlu bir tablo çizmeye devam etmektedir. Hem Bölgemiz (2.387 firma) hem de Gaziantep (1.683 firma), geçtiğimiz ay aktif olarak ihracat gerçekleştiren ihracatçı sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek ayına ulaşmıştır. Bölgemizin en büyük gücü olan ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

GAİB tarafından düzenlenen eğitim seminerlerine değinenKileci; “Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz 8başlıktakieğitime toplamda 3.241 katılım oldu. Kasım ayı için ise online eğitim takvimimiz yayınlandı. Kasım ayı boyuncaihracatçımızın ihtiyaç duyduğunu tespit ettiğimiz konularda birbirinden önemli eğitimler vereceğiz. Bunun yanında, tüm Bölge insanımızın yararlanabileceği 116 saatlik, sertifikalı ve ücretsiz Online Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimlerimiz Kasım ayında da aralıksız devam edecek. Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediğimiz bu online dış ticaret eğitimi Ekim ayında 7. dönem mezunlarını vermiş olup, uzmanlarımızı üye firmalarımız ile düzenli olarak buluşturuyoruz. Online Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimlerimizin 8. dönemi, 16 Kasım 2020 tarihinde; bir diğer uzun soluklu eğitimimiz olan “Online E-Ticaret Uzmanlık Eğitimi”mizin 7. dönemi ise bugün itibari ile başladı. 4 Aralık’a kadar devam edecek olan 150 saatlik sertifikalı ve ücretsiz eğitimimizle Bölgemize yeni e-ticaret/e-ihracat uzmanları yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yine, üye firmalarımızın dış ticaret departmanında çalışan personel için Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz ‘İleri Düzey Dış Ticaret İngilizcesi’ yoğun ilgi ile tamamlandı. Firmalarımızın personel gelişimine ciddi katkılar sağladı.” ifadelerinde bulundu.

Koordinatör Başkan Kileci, kanun teklifi aşamasında olan vergi ve SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasınadair yaptığı değerlendirmede; “Pandeminin olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılması kararı bizleri sevindirdi. Düzenlemeye göre; İhracatçı Birlikleri, TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB aidat ödemeleri, SGK prim borçları, trafik cezaları, MTV borçları, Gelir ve Kurumlar vergisi, KDV-ÖTV borçları, Emlak ve Çevre Vergisi, Belediyelerin su alacakları yapılandırma kapsamında olacak. Borçlar; ilk taksidi Şubat 2021 ve 2 aylık aralıklarla olmak üzere, 18takside kadar ödenebilecek. Taksitli ödemede Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranı baz alınacak. Borcun peşin ödenmesi halinde ise faizler silinecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 500 milyar liralık yapılandırma düzenlemesi için son başvuru tarihi 2020 yılsonu. İhracatçılarımızın aidat ödemelerini de kapsayan bu düzenleme; üretime, istihdama ve ihracata katkı sunun büyük-küçük tüm işletmelerimize ve vatandaşlarımıza özellikle bu süreçte büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Milletvekilimiz Sayın Nejat Koçer başta olmak üzere, emeği geçen herkese üreticilerimiz ve ihracatçılarımız adına şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ