Mardin’de verem aşılarının son kullanma tarihinin uzatılması kafaları karıştırdı

Mardin’de verem aşılarının son kullanma tarihinin uzatılması kafaları karıştırdı
  • 4 Şubat 2022 17:56

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, kullanım süresi sona eren BCG aşılarının son kullanma tarihlerinin uzatıldığına dair ASM’lere mesaj gönderdi. 

Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) gönderilen mesajda, kullanım süresi sona eren tüberküloz aşılarının son kullanma tarihlerinin 6 ay uzatıldığı belirtildi. Son kullanma tarihi geçen aşıların 6 ay daha kullanılabileceği belirtilen mesajda, konunun ASM’lere üst yazı ile iletilmeyeceği de belirtildi. Aşı Takip Sistemi’ne (ATS) süre uzatımlarının yansıtılacağı kaydedildi.
Gönderilen mesajda, “Merhabalar, dağıtımı yapılan 31.01.2022 miadlı BCG aşılarının skt (son kullanma tarihi) 6 ay olarak uzatılmıştır. Bu durumla ilgili bakanlığımız tarafından laboratuar ve analiz çalışmaları tamamlanmış olup, konunun üst yazı ile tarafımıza iletilmeyeceği yönünde bilgi verilmiştir. Şubat ayı rutin dağıtımlarında eksik kalan BCG’lerin müdürlüğümüzce transferi sağlanacaktır. Bahsi geçen BCG aşılarının kesinlikle soğuk zincirden çıkarılmaması gerektiği bilgisinin aşı uygulanan tüm alt birimlere aktarılmasını rica ediyorum. ATS üzerinden miad uzatımları sisteme yansıtılacaktır bilginize” ifadeleri kullanıldı.
KAFA KARIŞIKLIĞI YARATTI
Gönderilen mesaj ASM’lerde kafa karışıklığı yarattı. Kimi doktorlar aşıların çalışmaların hangi laboratuvarda yapıldığının belirtilmemesi ve süre uzatımının üst yazı ile iletilmemesi nedeniyle uygulama yapmayacaklarını bildirdi. Daha önce benzer durumla karşılaşmadıklarını aktaran doktorlar, kafa karışıklığının giderilmesi gerektiğini belirtti.
LABORATUVAR AÇIKLANMALI
Konuya dair görüştüğümüz Türk Tabipler Birliği (TTB) yetkilileri, analiz ve laboratuvar incelemelerinin hangi kuruluşlara yapıldığının açıklanması gerektiğini belirtirken, incelemeleri yapan kuruluşların hangi kuruluşlar olduğu bilinmeden yorum yapılamayacağını aktardı.
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA 
Konuya dair Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz ise, atılan mesajın ATS’nin güncellenmesi için atıldığını belirterek, mesajın atılma amacının aşıların çöpe atılmamasını sağlamak amaçlı olduğunu söyledi. Yavuz, aile hekimlerini arayarak yaşanan kafa karışıklığını gidereceklerini belirterek, “Kafa karışıklığının giderilmesi için gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Zaten verem aşısı konusunda bir sıkıntımız yok. Suçiçeği aşısı konusunda biraz sıkıntı yaşanıyor. Onu da Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda kısmen çözmüş bulunuyoruz” ifadelerinde bulundu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ