Mardin Roj

Mardin’de STÖ ve siyasi partilerden ‘aşı ol’ çağrısı

Mardin’de STÖ ve siyasi partilerden ‘aşı ol’ çağrısı
  • 13 Ağustos 2021

Mardin’de bir araya gelen STÖ ve siyasi partiler, aşılanma oranlarının düşük olduğuna dikkat çekerek yurttaşlara aşı olma çağrısında bulundu.

 

 

 

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Mardin Tabip Odası (MTO), Mardin Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Saadet Partisi Mardin il örgütleri yaptıkları ortak açıklama ile yurttaşlara aşı olma çağrısında bulundu. Artuklu ilçesi Karayolları Parkı’nda bir araya gelen Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcileri ile siyasi parti yöneticileri “Yaşamak ve yaşatmak istiyorsan tedirgin olma aşı ol” pankartı açarken, “Tedirgin olma aşı ol” sloganı attı.

 

 

 

Siyasi parti ve STÖ’ler adına açıklamayı SES Mardin İl Eşbaşkanı Özgür Bilek yaparken, koronavirüs nedeniyle halen insanların hayatını kaybettiğini belirterek, “Pandemi ile mücadelede en önemli araçlarımızdan biri aşılardır. İnsanlık, tarih boyunca birçok bulaşıcı hastalıktan aşılar sayesinde kurtulmuş, uzun yıllar önce binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan hastalıklar aşıların bulunmasıyla insanlar için tehlike olmaktan çıkmış ve hatta bazı hastalıklar etkeni ile birlikte yeryüzünden tamamen yok edilmiştir” dedi. Delta varyantının ortaya çıkması ile birlikte salgının yayılma hızının arttığına dikkat çeken Bilek, aşının önemine değinerek, “Aşıların ölümleri engellemesiyle ilgili şüphesi olanların, ülkemizdeki sağlık çalışanları arasındaki ölümlerin aşılamadan sonra nasıl azaldığına dikkat etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

‘AŞI OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

 

 

Mardin’in aşı olma sıralamasında son sıralarda yer aldığına dikkat çeken Bilek, aşılama oranlarının düşük olmasının sonucu olarak günlük vaka sayısında, hastane servis ve yoğun bakımlarında yatan hasta ile hayatını kaybeden insan sayısında artış olduğunu belirtti. Aşının vaka sayısını ciddi oranda düşürdüğünü kaydeden Bilek, “Mardin’deki durumun aciliyetine dikkat çekiyor ve tüm halkımızı derhal aşı olmaya davet ediyoruz. Aşılama oranlarımızı arttırmadığımız takdirde insanlarımız yoğun bakımlarda yaşam mücadelesi vermeye devam edecek; kapanma ve yasaklar kaçınılmaz hale gelecek, esnaflarımız tekrar iş yerlerini kapatacak” dedi.

 

 

İKTİDARA ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

 

 

Sağlık Bakanlığı ve iktidara da çağrıda bulunan Bilek, bilgi paylaşımında şeffaf olunmaması, aşıya ulaşımın kolay olmaması, karar alma sürecine toplum ve STÖ’lerin dahil edilmemesinin aşı tereddüdünü arttırdığını söyledi. Bilek, bakanlığın il bazında vaka ve ölüm sayıları ile beraber bu hastalar arasında aşılanmamış kişi sayılarının da kamuoyu ile paylaşması çağrısında bulundu.

 

 

Alkışlarla sona eren açıklamanın ardından Mardin Tabip Odası ve SES parkta aşı standı açtı. Stantta yapılan çağrılar üzerine kimi yurttaşlar burada aşılarını yaptırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ