Mardin Roj

Mardin’de Şırnak’taki istismar protesto edildi

Mardin’de Şırnak’taki istismar protesto edildi
  • 16 Temmuz 2020 18:29 | Son Güncellenme: 16 Temmuz 2020 18:30

Şırnak’ta bir çocuğun uzman çavuş tarafından cinsel saldırıya maruz kalması Mardin’de protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın Meclisi Şırnak’ta bir çocuğun, uzman çavuş tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmasına tepki göstermek amacıyla başın açıklaması yaptı. HDP Mardin İl binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, açıklamada “İstismara, İnfaza, Kayyıma Karşı Biz Varız. Kadın Mücadelesi Her Yerde” pankartı açıldı. Açıklamayı kadın Meclisi üyesi Adile Konuş Kızılay yaptı.

Açıklama şu şekilde;

“Tarihsel olarak, erk zihniyetin kadın bedeni üzerinde kurmaya çalıştığı tahakkümün bir aracı olan erkek şiddeti, taciz ve tecavüzünün yanı sıra insanlığın utanılacak hali diye tabir edebileceğimiz çocuk istismarı da ülkemizde günden güne artmaya başlamıştır. Çocuk bedeninin cinsel ve fiziksel istismarı toplumun artık yozlaşmanın son haddinde olduğunun da bir göstergesidir. Bizim açımızdan bunun tek sorumlusu vardır, o da AKP hükümetinin cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamaları ve yine AKP’nin cinsiyetçi politikalarıdır. Hukukun bu suçu işleyen kirli zihniyetlere ve o kirli ellere gerekli cezai yaptırımı uygulamaması bu gibi olayların sistematik ve yaygın bir şekilde artmasına neden olmuştur.
Her türlü riske karşı savunmasız olan ve toplumun hassas grupları olarak tanımlanan çocukların şiddete uğraması ve cinsel yönden istismar ediliyor olmasının çocuklar üzerindeki bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimi üzerindeki tarifsiz olumsuz etkilerine ek olarak toplumun ahlaki olarak çökmesinin de etkisi büyüktür. Bu tarz durumlar sadece basın açıklamaları ve eylemlerle kınanmakla ve cezalandırılmakla bertaraf edilemez. Kadın ve çocuklara şiddet uygulayan ve taciz eden şahısların cezalandırılmasının yanında utanç verici olan bu durumların önlenmesi bir devlet politikası haline getirilmeli ve bütün önlemler alınmalıdır. Nedenlerini yok sayarak olayların kapatılması toplumsal sorunları ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Her şeyden önce, kadın ve çocukların cinsel istismarının temel nedeni olan eril ve cinsiyetçi zihniyetin ortadan kaldırılması ve toplumsal düzeyde tepkilerin verilmesi sağlanmalıdır. Konuşması gerekenler susarsa, ebediyen susması gerekenler yaptıklarına devam edeceklerdir.
En son Şırnak ilimizde 10 yaşındaki bir kız çocuğunun sözde halkın güvenliğini sağlayan bir uzman çavuş tarafından taciz edilmiş olması, kadın ve çocuk bedenine yönelik istismarın akıl almaz seviyelere geldiğinin göstergesidir. Halkın öz gücüyle örgütlenerek sokağa dökülmesinden sonra yetkililerin “15.07.2020 günü saat 01:00 sıralarında ihbar üzerine gelen emniyet güçleri tarafından aşırı derecede alkollü olduğu ve çevreyi rahatsız edecek şekilde tavır ve hareketler sergilediği tespit edilmiş ve adı geçen şahıs göz altına alınmıştır” diye bir açıklama yapması istismarın meşrulaştırılmaya çalışılmasından başka bir şey değildir.
Ancak, biliyoruz ki şiddet ve taciz olaylarında uygulanan cezasızlık politikaları ve yetkililer tarafından takınılan koruyucu tavır bu olayların temelini oluşturmaktadır. Bu ahlak dışı olaylara toplumsal olarak tepki verilmesi ve politika oluşturulması gereken bu günlerde, TCK 103 Cinsel İstismar Af Yasası tasarısının meclise getirilmeye çalışılması; kadınları ve çocukları şiddetten korumaya yönelik İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme hazırlıklarına dair açıklamaların iktidar tarafından dillendirilmesi ve son dönemde taciz, tecavüz ve kadın katliamlarına karşı çalışma yürüten alanlarda kadın aktivistlere yönelik saldırılar, gözaltılar ve tutuklamalar iktidarın kadın düşmanı politikalarının sonucudur. AKP iktidarının bu politikaları, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açarken kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamların artmasına neden olmaktadır. Yaşanılan her taciz ve tecavüzde insanlık ayaklar altına alınmakta ve doğaya, insana, hayvana düşman zihniyet kendini bir kez daha dışa vurmaktadır. Kirli politikalarını ve çürümüş zihniyetlerini çocuklarımızın üstünden çekmeyenler bilsin ki, biz var olduğumuz sürece asla müsaade etmeyeceğiz. Erkek egemen sistemin beslediği ve beslendiği kötülüklere karşı duracağız. Çocukların özgürce yaşayabilecekleri bir yaşam için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Sahip olduğumuz hiçbir haktan vazgeçmeyeceğiz ve bu haklarımızı iyi olan herşeye düşman erk zihniyetin insafına bırakmayacağız. Özelde Şırnak’ta yaşanan taciz olayında genelde ise ülke genelinde var olan bu zihniyet mahkûm edilene kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ