Mardin Roj

Mardin’de sinovac aşısı neden ‘acil’ kodu ile toplandı?

Mardin’de sinovac aşısı neden ‘acil’ kodu ile toplandı?
  • 13 Temmuz 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Sinovac aşısının 18 Mayıs tarihli üretiminin ‘acil’ kodu ile toplatılmasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Sinovac aşısının 18 Mayıs tarihli üretiminin ‘acil’ kodu ile toplatılmasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

 

Bakanlığınızın, koronavirüs tedavisinde kullanılan Sinovac aşısının 18 Haziran tarihli B18880035A serisi hakkında İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği “Acil” kodlu yazıda toplatma kararı aldığı kamuoyuna yansımıştır. Mardin İl Sağlık Müdürlüğü gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullanmıştır. “Tüm tsm/ism lerimiz tarafından ivedi bir şekilde hem sistemsel stok hemde fiziksel olarak ilçe depo/dolaplarına en geç gün içerisinde transferinin saglanması gerekmektedir. Transfer edilen aşıların 2. bir talimata kadar ilçe depo/dolaplarında diğer aşılardan ayrı olarak olarak muhafaza edilmesi gerekmektedir.”

Ayrıca Türkiye aşılama oranları tablosunda iller arası eşitsizlik göze çarpmaktadır. TÜİK raporuna göre; Türkiye’de aşılamanın en az yapıldığı iller sırasıyla Şırnak, Urfa, Siirt, Bitlis, Mardin, Muş, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Ağrı, Iğdır, Van gibi kentlerdir. Asıl sorun sadece rakamlara ve oranlara dayalı bir istatistiki sıkıntının çok ötesinde bir anlam ifade etmekte, bölgesel eşitsizlik aşılamada da ortaya çıkmaktadır. Örneğin Çanakkale’de hedef nüfusun aşılanma oranı yüzde 55 üzeri iken, bu oran Mardin’de yaklaşık yüzde 12’dir. Ortaya çıkan bu eşitsiz ve adaletsiz aşılama tablosu beraberinde birçok soruyu ve sorunu gündeme getirmiştir.

Bu bağlamda;

1. Sinovac aşısının 18 Haziran tarihli B18880035A serisi Mardin’de neden toplatılmıştır?

2. Sinovac aşısının 18 Haziran tarihli B18880035A serisi başka hangi illere gönderilmiştir?

3. Sinovac aşısının 18 Haziran tarihli B18880035A serisi kaç kişiye vurulmuştur? Olası olumsuz sonuçların sorumluluğunu alıyor musunuz?

4. Bakanlık olarak konuya dair kamuoyunu aydınlatacak ve neden bir açıklama yapılmamıştır?

5. Aşılama oranı tablosunda da görülen aşılama oranı düşüklüğünün sebebi nedir? Kürt illerindeki aşı düşüklüklü bilinçli bir siyasi tercih midir?

6. Anadilde sağlık hizmeti verilmesi için gerekli çalışmaları yapacak mısınız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ