Mardin Roj

Mardin’de satılmayan soğanlar çuvalda filizlendi

Mardin’de satılmayan soğanlar çuvalda filizlendi
  • 10 Kasım 2019 13:26

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Şenyuva köyünde çiftçilerin, satamadığı soğanlar çuvalda filizlendi.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Şenyuva köyünde çiftçilerin, satamadığı soğanlar filizlenmeye başladı. Yüksek maliyet dolayısıyla zarar ettiklerini kaydeden çiftçiler, yetkililerden yardım istedi. Geçtiğimiz yıl aşırı yükselen soğan fiyatları maliyeti de artırdı. Artan maliyet yerinde sayarken, soğan fiyatı ise düştü.

Şenyuva köyü sakinleri, soğan fiyatlarının düşmesi nedeniyle ektikleri ürünleri satamadı. Sadece 70 bin lira mazot parası verdiklerini kaydeden çiftçiler, ellerinden çıkarmamaları durumunda soğanların çöpe atılacağını söyledi. İHA’ya demeç veren çiftçilerden Neytullah Abi, soğan fiyatlarının çok düşük olduğunu belirterek çiftçilerin ürün ekmeme durumuna geldiğini söyledi.

Çetin Abi ise, kendilerinin her sene soğan ektiğini kaydederek, “Soğanları hiçbir zaman yüksek fiyatta vermedik. Birçok defa soğanlarımız torbalarda küflendi, hepsini çöpe attık. Bu sene de fiyatların yükselmesini bekliyoruz, gittikçe fiyatlar dahada düşüyor. Birkaç gün içinde satılmazsa hepsi çöpe gider. Yetkililer bir an önce buna bir çözüm bulmalı, çiftçiler artık bir ürün ekemiyor. Bu sezon sadece 70 bin lira mazot parasını verdik, gübre, elektrik, tarım ilaçları aynı şekilde. Şu anda kendimiz için değil mazot, gübre ve elektrik faturası için çalışıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ