Mardin’de Sağlıkçılar, Bakan Koca’yı İstifaya Çağırdılar

Mardin’de Sağlıkçılar, Bakan Koca’yı İstifaya Çağırdılar
  • 7 Temmuz 2022 15:23 | Son Güncellenme: 7 Temmuz 2022 19:27

Mardin’de bir araya gelen sağlık çalışanları ve hekimler, dün Konya’da bri doktorun öldürülmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya çağırdı.

 

Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’nın ateşli silahla öldürülmesine karşı Mardin’de de iş bırakan sağlık çalışanları ve hekimler tepki gösterdi. Mardin Sağlık Platformu’nun çağrısıyla Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kızıltepe Devlet Hastanesi önünde yüzlerce sağlık çalışanı ve hekim toplandı. Mardin Baro Başkan ve yöneticileri ile üye avukatlar da Sağlık Platformuna destek verdi.

Çok sayıda pankartın açıldığı protesto eyleminde, sağlık çalışanları açtıkları dövizlerle iktidarın ve Sağlık Bakanlığının politikalarını protesto etti. Bakan Fahrettin Koca’nın sanal medya hesabından yaptığı açıklamalara da dövizleri ile tepki gösteren sağlıkçılar, “Tweet bizde siz görevinizi yapın” dövizi açıldı. SES Şube Yöneticisi Ahmet Özen açıklamayı okuyarak, Sağlık Bakanlığını istifaya çağırdı.

Eyleme destek veren Mardin Baro Başkanı İsmail Elik de yaptığı konuşmasında avukatlık mesleği ile hekimlik mesleğinin önemine dikkat çekerek, “Sağlıkçıya yapılan saldırı halkın sağlığına yapılmış saldırıdır. Hukukçuya yapılan saldırı da halkın savunma hakkına yapılan saldırıdır” dedi.

SES Şube Başkanı Dr. Özgür Bilek de, yaptığı açıklamada halkın sağlık sistemi nedeniyle sağlıkçılara kızmak yerine öfkelerini sorunun sorumlularına yöneltmeleri gerektiğini söyledi. Bilek, yurttaşlara yaptığı çağrıda, “Bir araba bile 30 dakikada muayene edildiği bir günde sizin 5 dakikalık muayeneye tepki vermeniz gerekmektedir. Tepkiniz sizi 5 dakika içinde muayene etmeye çalışan sağlık emekçilerine olmamalıdır. Sizin tepkiniz bizim sağlık kurumlarımızı kar amacı güden, fabrikalara çeviren sizleri müşteri gibi gören sağlık emekçilerini köle gibi gören sağlığı piyasallaştıran, sağlığı satan zihniyete karşı olmalıdır” dedi.

Açıklamanın ardından serbest kürsü yapıldı. Serbest kürsüde Hekim Sen Şube Başkanı Hakan Özkan yaptığı açıklama ile hekimlerin artık mesleklerini gönülden yapamaz duruma geldiklerini dile getirerek, gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını istedi.

Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ