Mardin Roj

Mardin’de sağlık örgütlerinden ortak açıklama: İş bırakıyoruz

Mardin’de sağlık örgütlerinden ortak açıklama: İş bırakıyoruz
  • 11 Mart 2022

Mardin’de açıklama yapan sağlık örgütleri, pandemi sürecinde salgının değil, algının yönetilmeye çalışıldığını belirtti. Sağlık çalışanları ayrıca hakları için 14-15 Mart’ta iş bırakma eylemleri yapacaklarını duyurdu.

Mardin Tabip Odası, Mardin Diş Hekimleri Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden sağlık emekçileri anmak ve 14-15 Mart günü yapılacak iş bırakma eylemi dolayısıyla açıklama yaptı. Mardin Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamaya pankartlar eşliğinde katılan sağlık emekçilerine TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Halis Yerlikaya da katıldı.

‘SAĞLIK HİZMETİ ÜRETMEYECEĞİZ’

İlk olarak söz alan Yerlikaya, 11 Mart’tan bu yana pandeminin nasıl yönetilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştıklarını dile getirerek, “Ne yazık ki salgın yönetilemedi. Toplum olarak çok büyük bir bedel ödedik. Sadece resmi rakamlarca açıklanan 93 bin ölüm var. Ama biz biliyoruz ki; sadece kovid-19’a bağlı değil, kovid-19 dışı hastalıklar nedeniyle de fazladan ölümler yaşandı bu ülkede. 250 bin insanımızı yitirdik. Bunları yitirmeyebilirdik. Pandemi hastanelerde karşılandığı için de çok sayıda meslektaşımızı, sağlık çalışanını önlenebilir bir hastalıktan kaybettik” dedi. Sağlık çalışanlarının tıkanan sağlık koşullarında ve ekonomik kriz koşullarında çalışamadıklarını belirten Yerlikaya, sağlık hizmeti üretemeyecek noktada olduklarını söyledi. Yerlikaya, ayrıca 14 ve 15 Mart’ta istisnalar dışında hizmet üretmeyeceklerini belirterek sözlerine son verdi.

‘AFFETMİYORUZ’

Ardından Mardin Tabip Odası Başkanı Dr. Mustafa Volkan Binbaş, açıklama yaptı. Salgın sürecinde salgının değil, algının yönetilme çabası içine girildiğini belirten Binbaş, “Salgından “başarı hikayesi” çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi. İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi. Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti” dedi. Sorumluları bildiklerini belirten Binbaş, unutmayacaklarını ve affetmeyeceklerini söyledi.

 

Açıklama sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ