Mardin Roj

Mardin’de rengarenk 8 Mart kutlaması

Mardin’de rengarenk 8 Mart kutlaması
  • 08 Mart 2021

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Mardin’de bir araya gelen kadınlar, 8 Mart’ı kutladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Tevgera Jinên Azad (TJA) ile Mardin Şahmaran Kadın Platformu öncülüğünde kutlama gerçekleştirildi. HDP Mardin il binası önünde gerçekleştirilen kutlama öncesi, kutlamanın yapılacağı caddenin trafiğe kapatılması iştendi. Ancak daha önce kadınların eylemine izin verip, yolun trafiğe kapatılacağını belirten kolluk güçleri eylem öncesi kadınların sayısının 30’dan fazla olmasını gerekçe göstererek, etkinliğin caddede yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Parti binasının etrafı abluka altına alınırken, kadınlar etkinliği cadde üzerinde kalabalık ile birlikte yapmakta ısrar etti.

Yapılan görüşmeler sırasında HDP İl binasında ve çevresinde bulunan kadınlar rengarenk kıyafetleri ve zılgıtlar eşliğinde caddeye doğru gelmeye başladı. Kadınlar caddeye dolması ile birlikte başlayan etkinlikte kadınlar, “Jin jiyan azadî”, “Biji 8’ê Adarê”, “Tekoşina azadîya jinê darizandin”, “TJA nayê bêdeng kirin”, “Tecrit insanlık suçudur”, “Kadın yaşam özgürlük” ve daha çok sayıda mesajın verildiği dövizler açtı. Tecride ve kadın cinayetlerine karşı sloganlar atan kadınlar erbaneler eşliğinde eğlenirken, halaylar çekmeye başladı.

‘GÜN BİZİM GÜNÜMÜZDÜR’

Rengarenk bir cümbüş alanına dönen caddede devam eden halaylar sırasında HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar kadınlara hitap etti. 8 Mart’ın kadınların ve gençlerin mücadelesi olduğunu dile getiren Dündar, kadınların sadece bir günü değil, 12 ay boyunca sokakları, mahalleleri istediklerini dile getirdi. Kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiklerini belirten Dündar, her gün 8 Mart gibi mücadele edeceklerini belirtti. Bugün HDP’li milletvekilleri ile belediye eşbaşkanları ve siyasetçilerinin 8 Mart’ı kutladıkları gerekçesi ile cezaevlerine konulduğunu belirten Dündar, 8 Mart’ı kutlamakta ısrar edeceklerini ifade etti. Yaşamı savunacaklarını, tecride karşı özgürlüğü savunacaklarını dile getiren Dündar, “Kadın dünyadır, kadın memlekettir. Kadın dildir. Kadın kendini bilmektir. Kadın bu toprakların şarkısıdır” diye konuştu. Cezaevlerinde tecride karşı devam eden açlık grevi eylemlerine de dikkat çeken Dündar, “Kadınların gününü, yoldaşlarımızın gününü kutluyoruz. Gün bizim günümüzdür. Gün mücadele günüdür” dedi.

Dündar’ın açıklamasının ardından kadınlar programa zılgıtlar, şarkılar ve halaylar eşliğinde devam etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ