Mardin’de Paris Katliamına Tepki

Mardin’de Paris Katliamına Tepki
  • 25 Aralık 2022 15:40

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD) bninası önünde yaptığı açıklamada Paris’te 3 Kürt vatandaşın öldürülmesini protesto ederek, faillerin cezalandırılmasını istedi. Platform adına açıklamayı Dr. Özgür Bilek okudu. Bilek, açıklamasında katliamı kınadıklarını belirterek, sorumluların açığa çıkarılmasını istedi.

Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Üç kürt kadın siyasetçinin öldürülmesinin 10. Yıl dönümüne doğru giderken, ne yazık ki dün, Paris’ten yeni bir katliam haberi geldi. Paris Ahmet Kaya Kürt Kültür merkezi ve etrafındaki esnafa yönelik saldırıda 3 kürt aktivist öldürüldü, 2 kişi ağır yaralandı.

Soruşturmayı yürüten başsavcı tarafından, kamuoyuna, saldırının failinin daha önce göçmen merkezine saldırı nedeniyle tutuklanmış ve 11 gün önce serbest bırakılmış bir Fransız vatandaşı olduğu bilgisi açıklandı. Saldırganın Fransız polisi takibi altında olduğu ve buna rağmen bu saldırıyı yaptığı; saldırının sonuçlarının daha ağır olabileceği, şarjör değiştirirken etraftaki Kürt gençler tarafından yakalandığı ve engellendiğine dair Fransız basınında paylaşımlar yapıldı.

Son 10 yıl içinde Paris’te, Avrupa’nın merkezinde, Kürtlere yönelik iki katliam gerçekleştirilmesi; Fransız devletinin, ülke içerisindeki Kürtleri gerek dış destekli güçlere gerekse yükselen ırkçılığa karşı koruyamadığının göstergesidir. Fransa, göçmenlerin, Kürtlerin güvenliğini sağlamak zorundadır. Kendi doğduğu topraklarda özgürlüğü ellerinden alınan Kürtler, siyasi iltica ile kaldıkları Paris’te, 10 yıl içerisinde iki kez katliama uğramıştır. Bu saldırı, 10 yıl önceki Paris katliamından sonra Fransa devletinin hiç ders çıkarmadığını, Kürt sorununu anlamadığını göstermektedir. Kürt aktivistler, siyasi yasaklı oldukları ülkelerin istihbarat örgütlerinin hedefleridir. Takip edilen, daha önce saldırı gerçekleştirmiş bir ırkçının istihbarahat örgütlerince kullanılabileceği açıktır. Irkçı eğilimleri olan ve saldırı halinde katliamın sorumluluğunu asıl failden uzaklaştıracak, kullanılmaya uygun böyle bir kişinin Kürtleri katledebilmesi, Fransa’nın Kürt sorununa yaklaşımındaki ciddiyetsizliğin ve pervasızlığın tezahürüdür.

Kürtlerin sadece kendi topraklarında değil, dünyanın her yerinde hayati tehlike altında olduğu ortadadır. Kürt köyleri boşaltılmış; Kürtler, şehirlere göç etmek zorunda bırakılmıştır.  Şehirleri yakılan, cezaevi ve bitmek bilmeyen baskılara maruz bırakılan Kürtler, mecburen topraklarından ayrılmış, dünyanın dört bir yanındaki ülkelere iltica etmiştir. Bütün bu hak ihlallerine karşı çıktığı için sürgünde yaşamak zorunda kalan Kürt aktivistler, bugün Avrupa’da öldürülmektedir. Bu bir siyasi katliamdır. Katliam bir an önce araştırılmalı, arkasındaki güçler açığa çıkartılmalıdır. Daha önceki katliamda failin kimler ile görüştüğü, kimler tarafından yönlendirildiği orta çıkmasına rağmen soruşturmaya yeterli ehemmiyet verilmemesinin sonucunda bu katliam gerçekleşmiştir. Siyasi ilticacılara karşı gerçekleştirilen bu saldırıların sorumlularının bulunması ve tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.

Kürt Halkına ve kurumlarına yönelik saldırılar ülke içerisinde de devam etmektedir. Dün, Demokratik Bölgeler Partisinin eşbaşkanları ve bir çok yöneticisi hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. HDP’ye yönelik siyasi yasaklamanın, Kürt partilerine yönelik operasyonların peşpeşe gelmesi, Türkiye’nin Kürt’e yönelik tavrının net olduğunu göstermektedir. Kürtleri siyaset dışına iten, sivil toplum örgütlerine ve siyasi partilerine yönelik baskı ortamı yaratmak isteyen iktidar, dün başaramadığı gibi bugün de Kürtleri susturmayı başaramayacaktır. Siyasi partilerin kapatılması mücadelenin büyümesini engellememiştir. Kürt siyasetçilerin tutuklanması mücadelenin gelişmesini engellememiş, bu saldırlar Kürtler nezdinde, sahiplenmeyle cevaplandırılmıştır. Bu saldırıların seçim hazırlığı olduğu ortadadır. Halkın iradesine yönelik, demokrasiyi yok sayan bu saldırı politikasının terk edilmesi gerekmektedir.

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu olarak, katliamı kınıyor, sorumluların bulunmasına yönelik çağrımızı yineliyoruz. İktidarın demokratik tahammülleri yok sayarak DBP’ye yöneltiği baskılarına son verilmesini talep ediyoruz. Tüm kamuoyunu, siyasi katliamlara ve baskılara karşı ses yükseltmeye çağırıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ