Mardin Roj

Mardin’de operasyon tepkisi: Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz

Mardin’de operasyon tepkisi: Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz
  • 25 Eylül 2020 15:00 | Son Güncellenme: 25 Eylül 2020 15:01

HDP Mardin İl Örgütü, aralarında Altan Tan, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Beyza Üstün, Günay Kubilay ile birlikte 82 HDP’linin gözaltına alındığı operasyona ilişkin açıklama yaptı.

HDP Mardin İl Örgütü, aralarında Altan Tan, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Beyza Üstün, Günay Kubilay ile birlikte 82 HDP’linin gözaltına alındığı operasyona ilişkin açıklama yaptı. İl binası önündeki açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, metni HDP İl yöneticisi Münevver Ölker okudu.

Açıklamada “İntikam operasyonlarıdır” denilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Daha önce partimizde MYK üyeliği ve yöneticilik yapmış, aralarında Kars Belediyesi Eş başkanımız Ayhan Bilgen’in de bulunduğu onlarca arkadaşımız sabah saatlerinde gözaltına alındı. Bu bir gözaltı operasyonu değil intikam operasyonudur. AKP-MHP faşizminin topluma dayattığı kötülüğün ve zorbalığın geldiği boyutu göstermektedir. Bu kararda yargı aparat haline getirilmiştir. Devlet Bahçeli’nin her söylediğini talimat gibi algılayan “Bahçeli’nin serbest bırakılmasını istediği” herkesi ertesi gün serbest bırakan Erdoğan’ın tutuklanması gerektiğini belirttiği herkese ertesi gün operasyon çeken bu yargı zihniyeti pespaye hale gelmiştir.

Saldırının “Kobane eylemleri gerekçesiyle yapıldığı ileri sürülse de bu saldırı Kobanê’nin tarihin en büyük direnişi sonucu IŞİD barbarlığına karşı zafer kazanmasının Kobane’nin düşmemesinin intikamıdır. Kobané’de yenilen sadece IŞİD barbarlığı değil bu karanlık zihniyetin kendisidir. Kobanê direnişi aynı zamanda enternasyonalist bir direniştir dünya halklarına umut vermiştir, o yüzden öfkeleri ve kinleri büyük. Bu olaylardan dolayı yargılanması gerekenler, bu barbarlığa karşı demokratik hakkını kullanan yurttaşlar değil, bizzat IŞİD’i Kobane’ye sürenler, onu destekleyenlerdir. IŞİD’in hamisi olanlardır. 6-8 Ekim olayların sorumlusu partimiz değil, IŞİD’in Kobanê’ye saldırısını müjde verir gibi duyuran ve halkın IŞİD barbarlığına karşı gösterdiği tepkiye saldırarak onlarca Kürdü sokakta katledenlerdir. Bu çevreler şimdi de yanlarına sarayda balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyor.

Bu saldırı aynı zamanda 31 Ağustos’ta açıkladığımız “Banşa çağrı deklarasyonumuza iki hafta önce başlattığımız “Antifaşist blok” çalışmalarımıza verilmiş bir yanıttır. Biz antifaşist cephe dedikçe faşizm yürütücülerini telaş alıyor. biz banş dedikçe savaş ortakları ‘artık kan dökemeyeceğiz’ diye paniğe kapılıyor. Partimiz düzmece operasyonlar ile bu stratejik
söylemlerden vazgeçmeyecektir. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşagı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki: HDP geliyor. Korksanız da, koltuklarınıza sarılsanız da HDP geldi.

IŞİD yenildiğinde, Libya’da masadan atılmak için sahadan sürüldüklerinde, Oruç Reisleri limana demir attığında emperyal hedeflerini gerçekleştiremeyenlerin bildikleri tek şey Kürt ve demokrasi düşmanlığı, faşizm sevdası, savaş naraları ve rehin politikasıdır. HDP olarak AKP-MHP faşist rejimine karşı sesimizi daha gür yükselteceğiz. Ve bilsinler ki HDP HALKTIR
HALK BURADADIR.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ