Mardin Roj

Mardin’de müdürlerin lüks araç düşkünlüğü yurttaşı mağdur ediyor

Mardin’de müdürlerin lüks araç düşkünlüğü yurttaşı mağdur ediyor
  • 08 Ocak 2022
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde “lüks araç düşkünlüğü” nedeniyle araç kiralama ihalesinin yapılamaması sonucu personel sahaya çıkamadığı için yurttaşların mağdur olduğu belirtildi. 
Aile ve Sosyal Hizmetler Mardin İl Müdürlüğü’nde yılbaşından bu yana yaklaşık 100’e yakın sosyal destek personeli, acil durumlara müdahale edemezken, müdürlük bünyesinde koruma altında olan kadın ve çocukların ulaşım hizmetleri de gerçekleştirilemiyor. Edinilen bilgilere göre; müdürlük bünyesinde kullanılan araçların ihale süresi 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle doldu. Mevcut firmayla sözleşme yenilenmemesi üzerine firma araçlarını geri çekti. İl Müdürlüğü ise, yeni araç kiralama ihalesini yüksek model ve lüks araç taleplerinin firmalar tarafından karşılanamaması nedeniyle gerçekleştiremedi. Bu nedenle şehir merkezi ve köylere gidemeyen personellere kurum binalarında beklemeleri söylendi.
Sosyal destek başvurusu yapanların evlerinde personelin inceleme yapamaması nedeniyle aksamalar yaşanırken, koruma altındaki kadın ve çocukların ise, kaldıkları kuruluşlarda ihtiyaçları karşılanamıyor.
MART’A KADAR ARAÇ YOK
Müdürlük içerisinde yaşanan sıkıntı ve yoğun tartışmalar sonrasında araç kiralama ihalesinin duyurusu yapıldı. 13 Ocak’ta yapılacak ihale için araçların teslim tarihini ise 1 Mart 2022 olarak belirledi. İhale ilanında kiralaması yapılacak araçlar, 3 adet 14+1 minibüs, 10 adet sürücüsüz, 2 adet sürücülü 4+1 pick-up olarak belirlendi. Şartnamede pick-up model araçların 4×2 olma kriterinin yanı sıra en düşük 2019 model araç olması gerektiği belirtildi.
‘İNSANLAR MAĞDUR EDİLECEK’
Müdürlük çalışanları, yaşanan aksamaları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatarak, Mart ayına kadar personellerin müdürlük binasında oturmak zorunda kalacaklarını söyledi. Araç sıkıntısı yaşanacağı için personelin acil durumlara müdahale etme durumlarının da olmadığını kaydeden çalışanlar, “Sadece acil durumlar değil, normal çalışmalar da bu nedenle aksıyor. Özellikle koruma altında olan çocuk ve kadınlarla ilgili çalışmaların aksaması bu insanların mağdur edilmesi anlamına geliyor” dedi. Müdürlük yetkililerinin lüks araç düşkünlüğü nedeniyle sorunun ortaya çıktığını ifade eden çalışanlar, “Halbuki başka araçlarla da işleri yapmak mümkün ama ısrarla yüksek model olmasını istiyorlar. Bu nedenle ihale yapılamadı ve şimdi de Mart ayına kadar bütün çalışmalar aksayacak. İnsanlar mağdur edilecek” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ