Mardin’de; müdür istedi, 8 öğretmen sürgün edildi: Öğrenciler isyan etti

Mardin’de; müdür istedi, 8 öğretmen sürgün edildi: Öğrenciler isyan etti
  • 13 Aralık 2021 22:08 | Son Güncellenme: 13 Aralık 2021 22:09

Kızıltepe’de Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü hakaret ettiği, mobbing uyguladığı 8 öğretmeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Koordinatörü ile bir olarak sürgün etti. Öğrenciler isyan ederek, okulu protesto etti. 

 

Mardin’in Kızıltepe İlçesinde bulunan Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü, öğretmenlere mobbing uyguladı, hakarete varan söylemlerde bulundu. Öğretmenler okul müdüründen şikayetçi oldu ancak hiçbir sonuç elde edemedi. Öğretmenler mobbing uygulayan, hakaret eden okul müdürüne karşı çıkan 8 öğretmen hakkında soruşturma başlatarak, disipline sevk edildi. Müdürün isteği üzerine 8 öğretmen başka okullara sürgün edildi.

Öğrenciler, öğretmenlerinin sürgün edilmesine sessiz kalmadı, okulda eylem yaparak okul yönetimini protesto etti. Yüzlerce öğrenci okul bahçesinde ”adalet istiyoruz” sloganı atarak yürüyüş gerçekleştirdi. Veliler de, soruşturmanın yanlı yürütülüp okul yöneticilerinin aklandığını ve korunduğunu belirterek, birinci dönemin bitimine yakın bir zamanda öğretmenlerin başka okullara gönderilmelerine tepki gösterdi.

Öğretmenler de Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Koordinatörü olarak görev yapan Süleyman Akın’ın, başka soruşturmalarda da aynı şekilde taraflı davrandığı ve mobbig tarzı uygulamalarda yandaş sendika üyesi yöneticileri akladığı iddia ediyor.

 

Olayın duyulması üzerine HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay da Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde yaşananları anlatan Günay, şu soruları yöneltti:

 

“1- Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürünün, öğretmenlere mobbing uyguladığı, hakarete varan söylemlerde bulunduğu bilginiz dahilinde midir?

2- Okul yöneticilerinin aklandığı ve korunduğu, öğretmenlerin ise cezalandırıldığı soruşturmanın yanlı yürütüldüğü iddiası doğru mudur? Soruşturma ne şekilde ve kimler tarafından yürütülmüştür?

3- Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan 8 öğretmen hangi gerekçe ile başka okullara gönderilmişlerdir?

4- Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü gerçekleşen bu olaya dair neden sessiz kalmaktadır?

5- Birinci dönemin bitimine bir aydan az bir süre kala başka okullara görevlendirilen 8 öğretmenin okula geri dönmeleri ve okul müdürü hakkında soruşturmanın açılması için gereken çalışmaları yapacak mısınız?

6- Eğitim-öğretimi aksatan bu tür uygulamalardan Bakanlığınızın sorumluluğu olduğunu düşünüyor musunuz?

7- Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Teftiş Kurulu’nun ve Maarif Müfettişleri Koordinatörü Süleyman Akın’ın yandaş sendika üyelerini koruyup akladığı, taraflı davranıp görevi kötüye kullandığı iddiasına dair herhangi bir soruşturma açacak mısınız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ