Mardin Roj

Mardin’de minik Vefanur’un organları 4 çocuğa umut oldu

Mardin’de minik Vefanur’un organları 4 çocuğa umut oldu
  • 13 Kasım 2019

Mardin’de geçirdiği kalp krizi sonucu beyin ölümü gerçekleşen 14 aylık Vefanur Oktar’ın organları 4 çocuğa umut oldu.

Kızıltepe ilçesinde yaşayan Mesut ve Gülşen Oktar çiftinin 14 aylık kızı geçirdiği kalp krizi sonucunda hastaneye kaldırıldı. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde 9 gündür tedavi gören Vefanur’un, üç gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Hastane yetkilileriyle görüşen baba Mesut ve anne Gülşen Oktar, kızlarının organlarını bağışlama kararı aldı. Mardin Life‘ın haberine göre, kızın vücudundan alınan karaciğer ve böbrekleri Malatya ve Diyarbakır’daki hastanelerde 4 çocuğa umut oldu.

Organları bağışlayarak kızının başkalarına umut olmasını isteyen acılı baba Mesut Oktar, insanlığa faydalı olması için organları bağışlama kararı aldıklarını dile getirerek, “Kızımızın durumunu zorda olsa kabullenmek zorundayız. 10 gün önce hastaneye kaldırdık. 8 Kasım günü kızımın beyin ölümü gerçekleşince organlarını bağışlama kararı aldık. Kızım elimizden kuş gibi uçup giderken geride yine kanatları devam edecek, başka bedenlerde can olsun dedik ve organlarını bağışladık. Annelerinin umutla organ beklediği kişilere gidecek. Bizim çocuğumuz melek oldu. İnşallah kendisi cennette mükafatlandırılırken birilerine de dünyayı cennet edecek yavrum” dedi.

DÜNYAYI BİRİLERİNE CENNET ETMEYE VESİLE OLMASI…

Kızını kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan acılı baba, “Çok zor bir karar da olsa bağışlanan organlarının yapacağı fayda kızımızın başka bedenlerde dünyada yaşayacağı can olarak insanlara hizmet etmeye, dünyayı birilerine cennet etmeye vesile olması bir nebze bile olsa acımızı teselli etmeye yeter. Melek gibi kızım böbrek ve karaciğeri ile 4 cana umut oldu. Biliyorum ki onların duası kızımın cennetin en iyi köşelerinde yer bulmasını sağlayacak” diye konuştu.

MARDİN’DE 10 AYDA 957 ORGAN BAĞIŞI

Mardin’in organ bağışı ve nakli acısından bölgede birinci sırada yer aldığını belirten Sağlık İl Müdürü Saffet Yavuz, sadece 2019 yılının ilk 10 ayında Mardin’de 957 kişinin organlarını bağışladığını ve 6 kişinin de organlarının başkalarına umut olduğunu ifade etti.

Aileyi tebrik ederek organları bağışlayan ailenin, acısına rağmen onurlu bir davranış sergilediğini belirten Yavuz, “Bütün Türkiye’ye örnek bir davranış. Eli öpülesi bir aile. Allah sabır versin. 4 kişinin sağlığına kavuşmasına vesile oldu.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ