Mardin Roj

Mardin’de Kürt Dil Bayramı Paneli düzenlendi

Mardin’de Kürt Dil Bayramı Paneli düzenlendi
  • 15 Mayıs 2022

Mardin’de Kürt Dil Bayramı dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Av. Dilan Koç, yeteri kadar Kürtçe bilmeyenlere tercümanlık yaptırılmasına dikkat çekerek, “Yanlış çeviri yüzünden onlarca yıl hapis cezası verilenler oluyor” dedi.

 

Kürt Dil Platformu, KESK, Mardin Barosu ve Mezopotamya Yazarlar Derneği tarafından Kürt Dil Bayramı dolayısıyla panel düzenlendi. Panele Azadi Hareketi’nden Ayetullah Aşitî, Mardin Barosu’ndan Av. Dilan Koç ve Yazar Ahmet Çelik konuşmacı olarak katılırken, programın moderatörlüğünü ise Mahir Mikailoğlu yaptı.

 

Ayetullah Aşitî, “Ol û Ziman/Din ve Dil”, Dilan Koç “Huquq û Ziman/Hukuk ve Dil”, Ahmet Çelik ise “Wêje û Ziman/ Edebiyat ve Dil” konularına dair sunumlarını yaptı.

 

‘DİN İSTİSMAR EDİLİYOR’

 

Ayetullah Aşitî konuşmasında sistemin dini bir araç olarak kullandığını ve Kürtleri bu şekilde yanında tutmak istediğini belirterek, “Bugün içinde olduğumuz şartlarda, yaşadığımız sistemde Allah’ın dinine olan inanç yok. Irkçılıklarında Allah’ın dinini istismar ediyorlar. Bin yıldır Kürtler din adı altında, dinin temsilcileri olduklarını söyleyenlerin eliyle öldürülüyorlar. Bin yıldır kölelik zihniyeti camilerde, mihraplarda, televizyonlarda bu halka dayatıldı. Bu demek oluyor ki, bunların dini Allah’ın gönderdiği din değildir. Bu nedenle bunlara kanmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

KÜRTÇE SAVUNMA ÖNÜNDEKİ ENGELLER

 

Sunumunu yapan Av. Dilan Koç da, mahkemelerde Kürtçe’ye dönük uygulamaları anlattı. Koç, mahkeme salonlarında Kürtçe savunma yapılması yönünde kanunen bir engel olmadığını belirtirken, kanunun uygulanmadığını söyledi. Örnekler vererek, sunumunu yapan Koç, mahkeme salonlarında en büyük sorunlardan birinin tercüman olarak getirilen kişilerin yeterli Kürtçe bilmemesi olduğunu belirterek, “Yanlış çeviri yüzünden onlarca yıl hapis cezası alanlar oluyor” dedi.

 

Yine kanun uygulayıcılarının Kürtçe savunma hakkının kullanılması yönünde yeteri özen göstermediğini belirten Koç, mahkemelerde “Türkçe bildiği halde Kürtçe savunma yapmak isteyenlere yapılan yargılama sonucunda tercüman ücretinin ödettirilmek istenmesi Kürtçe savunmanın önünde engel oluyor” dedi. Bir başka engelin de Kürtçe savunma yapanlara doğrudan “örgütle iltisaklı” muamelesi yapılarak ceza verilmesi olduğunu belirten Koç, “Yeteri kadar Türkçe bilmeyen insanlar bile bu nedenle savunmalarını Kürtçe yapmaya çekiniyorlar. Türkçe savunma yapmak zorunda kalıyorlar” dedi. Koç, yaşanan bu sıkıntıların çözümünün Kürtçe savunmanın önündeki her türlü engeli kaldırarak, Kürtçe anadilde eğitimin yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çekti.

 

Panel Yazar Ahmet Çelik’in sunumunun ardından sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ