Mardin’de köylünün mera alanı Eksim Holding’e peşkeş çekilecek

Mardin’de köylünün mera alanı Eksim Holding’e peşkeş çekilecek
  • 18 Ocak 2023 10:36

Artuklu ilçesine bağlı Cevzat ile Gundik Heydo kırsal mahalleleri arasında bulunan mera alanı DEDAŞ’ın bağlı olduğu Eksim Holding tarafından GES kurulması planlandığı ortaya çıktı. 

 

 

 

Mêrdîn’in Artuklu ilçesine bağlı Cevzat ve Gundik Heydo kırsal mahalleleri arasında bulunan ve köylülerin ortak kullanım alanı olan mera alanına Güneş Enerji Santrali kurulması planlanıyor. Dicle Elektrik Dağıtım AŞ.’yi (DEDAŞ) de bünyesinde bulunduran Eksim Holding tarafından yapılan başvuru kapsamında 40 hektarlık alana santralin kurulması planlanıyor. Tapu Kadastro kayıtlarında santralın kurulması planlanan alan mera olmasının yanı sıra tarımsal arazi olarak geçiyor. Yine alanın bir kısmı “Doğal ve Ağaçlık Karakteri Korunacak Alan” olarak kayıtlarda yer alıyor.

 

 

 

Santralın kurulması için Eksim Holding tarafından Mardin Valiliği’ne bağlı Çevre, Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğüne, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) dosyası sunuldu. Dosyada da söz konusu alanın mera, tarım arazisi ve karakteri korunacak alan olarak kayıtlı olduğuna yer verildi. Santralın kurulacağı alanın çevresinde ilerleyen zamanlarda 2 ayrı proje hazırlığının daha olduğu belirtilirken, her 3 santralın inşaat ve işletme süreçlerinde birbirleriyle etkileşimde bulunmasının öngörüldüğü kaydedildi.

 

 

 

KÖYLÜNÜN HABERİ YOK

 

 

 

ÇED süreci devam eden proje kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğü kayıtlarına göre, 4 Ocak’ta “halk toplantısı” düzenlendi. Ancak kayıtlarda her ne kadar toplantı yapıldığı görülse de edinilen bilgilere göre herhangi bir toplantı yapılmadığını köy muhtarı Ümran Kakız da, doğruladı. Köy muhtarı kendilerinin projeden de haberlerinin olmadığını belirterek, kendilerine sorulmadan mera alanında herhangi bir şey yapılmasının mümkün olmadığını, durumu soruşturacaklarını söyledi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ