Mardin’de korona vakaları artıyor: Rehavete kapılmayın

Mardin’de korona vakaları artıyor: Rehavete kapılmayın
  • 9 Haziran 2020 14:45

“Normalleşme” süreciyle Mardin’de karantina altına alınan bölgelerin ve vaka sayısının artmasına dikkat çeken SES Mardin Şube Eşbaşkanı Şükran Güzel, yurttaşlara “Salgının devam ettiği bilinciyle hareket ederek, rehavete kapılmamak gerekiyor” mesajı verdi.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de şu ana kadar 4 bin 692 kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayısı 170 bini aşarken, “normalleşme” adımları atılmaya başlandı. Bilim insanları “erken” uyarıları yapsa da 1 Haziran itibarıyla “normalleşme” sürecine girildi. Ancak bu sürede alınmayan tedbirler nedeniyle birçok kentte vaka sayısında artış yaşandı. Bölge kentlerinde de Diyarbakır ve Mardin’de vaka sayıları bir haftada yükseldi. Mardin’de bir haftada 2 mahalle, ilçelerde birçok bina karantina altına alındı.

Mardin’de pandeminin son durumuna ilişkin bilgi veren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şube Eşbaşkanı Şükran Güzel, yurttaşların rehavete kapılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

‘Hastanelere yeni vakalar geliyor’

Tam anlamıyla bir normalleşme için erken olduğunu ifade eden Şükran, kentteki hastanelerde servislerde ve yoğun bakımda yatan hastalar olduğunu, Covid-19 şüphesiyle başvuruların devam ettiğini aktardı. “Her ne kadar halkımız elinden geldiğince tedbirlere uymaya çalışmış ve bunun olumlu yansımaları olsa da, genel anlamda önlemlerin gevşetilmesiyle yeniden riskin arttığını söyleyebiliriz” diyen Şükran, özellikle “1 Haziran” şeklinde tarih verilmesi ve “normalleşme sürecine girileceği” söylemlerinin yanlış bir algıya ve rehavete sebep olduğunu ifade etti.

‘Vaka sayısı ile ilgili net rakam verilmiyor’

Hastalık bitmiş gibi bir algı yaratıldığını ve bu durumun ilerleyen zamanlarda vaka sayısını arttıracağını ifade eden Şükran, toplumun şeffaf ve doğru bilgilendirilmesinin salgın kontrolü için önemli olduğuna dikkat çekti. Şükran, vaka sayıları ile ilgili kendileriyle net bir bilgi paylaşılmadığını, sahadaki sağlık emekçilerinden bilgi alabildiklerini aktarırken, “Testleri pozitif çıkan veya radyolojik olarak Covid-19 uyumlu sağlık emekçilerinin sayılarını belirlemek için çalışmalarımız devam ediyor. Burada şunu da belirtmek gerek hemen hemen her birimden pozitif sağlıkçı olması, tüm birimlerdeki sağlık emekçileri için yeterli ve nitelikli koruyucu ekipman temininin çok önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

‘Halk salgının devam ettiği bilinciyle hareket etmeli’

Vaka sayısı ile birlikte karantina altına alınan yerlerin de arttığı Mardin’de yurttaşların tedbirlere uyması gerektiği çağrısında bulunan Şükran, şöyle devam etti: “Sağlık emekçilerine periyodik testlerin yapılması talebimiz devam ediyor. Karantinaların artışının temel nedeni pozitif vakaların tespit edilmesi. Bu bölgeler temaslı, takip edilen kişi sayısı açısından da önemli. Tedbirlerin gevşetilmesi, seyahat yasaklarının kaldırılması gibi hareketliliği arttıran etkenler sayıların artışına sebep olabiliyor. Halkımıza bu süreçte henüz salgının devam ettiğinin bilinciyle doğru bir şekilde maske kullanmaları, özellikle el hijyenine, fiziksel mesafeye dikkat etmeleri, hem kendileri hem de toplum sağlığı için tedbirleri elden bırakmamaları çağrısında bulunuyoruz.” (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ