Mardin Roj

Mardin’de konuşan Soylu, Taliban yönetimindeki Afganistan’a yardım gönderileceğini açıkladı

Mardin’de konuşan Soylu, Taliban yönetimindeki Afganistan’a yardım gönderileceğini açıkladı
  • 23 Ocak 2022

Mardin Nusaybin’de AKP’nin programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’deki mülteci sayısını açıklayıp, Taliban yönetimindeki Afganistan’a yardım göndereceklerini duyurdu. 

 

“Güvenlik Toplantısı” gerekçesi ile dün Mardin’e gelerek, ilçelerde gezen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nusaybin’de AKP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen programda konuştu. Soylu burada yaptığı konuşmada Türkiye’deki mülteci sayısını açıklayıp, Taliban yönetimindeki Afganistan’a yardım göndereceklerini duyurdu.

 

Soylu’nun konuyla ilgili açıklaması şu şekilde;

 

“Dünyada adalete, suya, eğitime, gıdaya, sağlığa erişim konularında Afrika’dan Orta Asya’ya kadar ve dünyanın başka kıtalarında çok ciddi engeller var. Dünyanın birçok yerinde savaşlardan ve iç çatışmalardan kaynaklanan zorunlu göç, diğer yandan ekonomik nedenlerden kaynaklanan bir göç başladı. Bu ülkede 5 milyon 300 bin yabancı var. Bunun 4 milyonu sığınmacı, 3,7 milyonu Suriyeli kardeşimiz. 300 bini çeşitli uyruklardan kendi bölgelerinde, bu tip bir çatışma olduğu için buraya gelmiş insanlar. 1 milyon 300 bini de ikametli çalışıyor. Batı’nın bu anlayışıyla göç meselesi çözülmez. 21’nci asır göçün bütün ülkeler üzerinde en etkin olarak sürdüğü bir asır olacak. Afganistan’a yardım göndereceğiz, ilk treni çıkarıyoruz. İlk önce 700 ton. İnşallah önümüzdeki hafta içi çıkacak. Sağlık, gıda, giyim, ecza var. Ülkelerine geri dönmeleri için orayı huzurlu yapmaya çalışıyoruz. Geri gönderme mekanizmalarımızı çalıştırıyoruz. Son 5 yılda 300 bin kişiyi, kendi ülkelerine uçaklarla geri gönderdik. Türkiye’de kaçak, düzensiz göçmenleri bulduk. Kendi ülkelerine onlarla anlaşarak geri gönderdik. Kaynağında da yardım ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ