Mardin Roj

Mardin’de konuşan Şentop iddia etti: Hükümetin Kürtçe’ye karşı bir tavrı yok!

Mardin’de konuşan Şentop iddia etti: Hükümetin Kürtçe’ye karşı bir tavrı yok!
  • 12 Kasım 2021

Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop hükümetin Kürtçeye karşı bir tavrı olmadığını iddia ederek, “Çünkü Türkçe dışında bir dil ile -resmi dil olması hasebiyle- Meclis’te tutanak tutulmuyor. Diğerleri not olarak ses kaydına atıf yapmak suretiyle belirtiliyor. Bu belli bir dile, Kürtçeye karşı bir tavırmış gibi; bir yalan, bir iftira kampanyasıyla yürütülüyor” ifadelerini kullandı. 

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde “Türkiye’de Toplum, Siyaset ve Anayasalar” konulu konferansı vermek ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, konuşma yaptı. Pandemi sürecine dair söylemlerden sonra Kürtçe’ye dönük hükümetin tavrı olmadığını savunan Şentop, Meclis’te Kürtçe’nin tutanaklara “X” ve “Bilinmeyen dil” olarak geçirilmesini, Meclise getirilen son uygulama ile 4 dilde çeviri olmasına rağmen Kürtçe’ye yer verilmemesini gözardı ederek konuştu. Şentop, Kürdistan diyenlerin tutuklanması, gözaltına alınması ve hapis cezaları verilmesine de değinmedi, karalama kampanyası olduğunu iddia etti.

 

Şentop, “Daha önce birlikte siyaset yaptığımız, önemli görevler üstlenmiş bir siyasi partinin genel başkanı, Meclis’te uzun yıllar milletvekilliği de yapmış bu arkadaşımız diyor ki; parlamentoda, Genel Kurul’da bir milletvekili Kürtçe konuşursa, bu yazılmıyor. Bilinmeyen bir dil olarak yazılıyor. Yalan. Meclis tutanaklarında aslında bu gözüküyor. Meclis’te tutanaklar, kanun gereği Türkçe tutuluyor. Niye? Çünkü Türkçe resmi dil olduğu için. Türkçe dışında başka bir dille bazı kelimeler ve ibareler olabilir. Ama cümleler kurulduğu zaman, bunlar bir dipnot gösteriliyor. Bilinmeyen dil yazılmıyor. ‘Türkçe dışında başka bir dille konuşulmuştur’ yazılıyor. Bunun da tutanaklarda ses kaydı var. Bu Arapça da olsa, Farsça da olsa, İngilizce de olsa, Almanca da olsa, İspanyolca da olsa, yapılan bu. Çünkü Türkçe dışında bir dil ile -resmi dil olması hasebiyle- Meclis’te tutanak tutulmuyor. Diğerleri not olarak ses kaydına atıf yapmak suretiyle belirtiliyor. Bu belli bir dile, Kürtçeye karşı bir tavırmış gibi; bir yalan, bir iftira kampanyasıyla yürütülüyor. Bunu dile getirenler oluyor. Tabii daha önce bunu soru önergesiyle soranlar oldu. Tabii bunlara örnekleriyle beraber cevaplarını verdik. Ama buna rağmen bunu düzeltmiyorlar. Söyledikleri şeyin yanlış olduğunu ortaya koyan bilgiyi kullanmıyorlar. Bu ne olabilir? Kasten bir iftira, karalama, yalan söyleme gayreti olabilir” iddialarında bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ