Mardin Roj

Mardin’de konuşan Ekonomi Bakanı Nebati, ‘gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musun” demedi

Mardin’de konuşan Ekonomi Bakanı Nebati, ‘gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musun” demedi
  • 11 Nisan 2022

Katıldığı TV programında ekonomi ile ilgili soruya “Gözlerimin içine bak, ne görüyorsun” sözleri ile tepki çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mardin’de “İddiamız Türkiye’nin ekonomisini dünyanın ilk 10 ekonomisine sokmak” dedi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde ekonomi ve piyasaların gündemine ilişkin değerlendirmelerde buldu. Bakan Nebati, iddialarının stratejik konumun sağladığı fırsatlardan maksimum faydalanabilmek, Türkiye’nin ekonomisini dünyanın ilk 10 ekonomisine sokmak olduğunu söyledi. Bakan Nebati, iş insanlarının merakla beklediği “Gözlerimdeki ışıltıyı görüyor musunuz” sorusunu ise sormadı.

 

Bakan Nebati, daha önce kendisi gibi Mardin’e gelip sözler veren hükümet yetkililerinin vaadlerinden farklı bir cümle de kurmadı.

GAP projesinden bahseden Bakan Nebati, önceki yetkililer gibi “Mardin’in tarımsal gelişimini hızlandırmak için 12 kat artırdık. Geçen ay Şanlıurfa’da önemli iki büyük proje açıkladık. Bu bölgenin temel ihtiyacı olan iki şeyi karşılıyoruz. Birincisi elektrik probleminin kökten çözümü için bireysel kooperatiflere GES ile ciddi bir kaynak ayırdık. İkincisi, Ziraat Bankası’nın önderliğinde barajı bitmiş, sulamaya hazır alanların kanal projelerinin tamamlanması için gene aynı projeyi ilan ettik. GAP sulama projeleri çerçevesinde Şanlıurfa-Mardin kanalı olmak üzere sulama kanallarını tamamladık. Mardin depolaması cazibesi projesi tamamen bittiğinde 30 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesini öngörüyoruz. Tarımsal sulamada elektrikteki KDV oranını düşürdük. Mardin, yıllık ortalama 3 bin saat güneşlenme süresine sahip. Bu sürenin iyi değerlendirilmesi lazım. Rahatlıkla Allah’ın bize bahşetmiş olduğu ovada güneşin enerjisinden faydalanacak projeleri yapmamız lazım. Tarımsal üretimde de kendi kendine yeten ve fazlasını ihraç eden önemli bir adımı atmış olacağız. Bu yıl yağmur yağdı. Kar senesi bereket senesi inşallah bütün Türkiye’de güzel imkanı en iyi şekilde kullanmış olacağız” dedi.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ