Mardin’de Kobanê Günü Kutlandı

Mardin’de Kobanê Günü Kutlandı
  • 1 Kasım 2022 16:25

HDP Mardin İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla parti binası önünde açıklama yaptı. 

HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP Sözcüsü Ebru Günay ve Mardin Milletvekili Pero Dündar ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada konuşan HDP İl yöneticisi Münevver Ölker, Kobanê’de DAİŞ’e karşı kadınların büyük bir direniş verildiğini söyledi.

 

HDP’li vekil Pero Dündar, DAİŞ’in kendi başına ortaya çıkan bir örgüt olmadığını belirterek, emperyal güçlerin DAİŞ’i yaratarak Kürt coğrafyasında demografiyi değiştirmeyi amaçladığını söyledi. Kürtlerin ve dostlarının direnişi ile DAİŞ’in yenildiğini belirten Dündar, “Bu nedenle biz diyoruz ki Kobanê direnişi halkların direnişidir, kadınların direnişidir, Ortadoğu halklarının direnişidir. Aslında 2014’te başlayan saldırılar ile halkların devrimini, halklarının direnişini yok etmek istediler” dedi.

 

Bugün bu direnişin takipçilerinin her yerde direnmeye devam ettiğini kaydeden Dündar, “Bugün burada saldıranlar, bugün her gün Kobanê’ye saldıracaklarını söyleyenler, bugün Güney’e işgal saldırıları yapanlar, bugün Efrin’i çetelerle doldurmak isteyenler bilsinler ki, mücadele edeceğiz. Bu çeteler hepsi Türk ordusunun kontrolü altında örgütleniyor. Bu nedenle Efrin ve Kobanê’yi bunlarla doldurmak istiyorlar. Bugün bunların merkezi Türkiye’dir. Finanmanlarını Arap ülkeleri yapıyor. Biz diyoruz ki; kimse halklara, kadınlara, Kürt halkına düşmanlık yaparak hesabını yapmasın” dedi.

 

Açıklama “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla sona erdi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ