Mardin Roj

Mardin’de kayyumun müdür yaptığı polisin taciz davası 3 Ekim’de görülecek

Mardin’de kayyumun müdür yaptığı polisin taciz davası 3 Ekim’de görülecek
  • 02 Ekim 2019

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu döneminde Kent A.Ş.’ye müdür yapılan polis Ercan Uysaler’in kadın çalışanı fuhuşa zorlamasına dair açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek. Kadınlar, “yargılanacak olan kayyum sitemidir” dedikleri davanın takipçisi olunmasını istedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne tekrar kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman, önceki kayyumluğu döneminde belediyenin iştiraki olan Kent A.Ş.’nin başına polis memuru Ercan Uysaler’i getirmişti. Ardından, kayyumun müdür olarak atadığı Uysaler’in kadın çalışan D.S.’yi ‘işe devam etme’ karşılığında fuhşa sürüklemeye çalıştığı ortaya çıkmıştı. D.S.’nin elindeki ses kaydı ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurması üzerine Uysaler hakkında iddianame hazırlanmıştı.

Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Uysaler’e “basit cinsel saldırı” suçlaması yöneltildi. Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın konuştuğu kadınlar, 3 Ekim’de ilk duruşması görülecek olan dava için “takipçisi olun” çağrısında bulundu.

‘DAVA ATANMIŞ KAYYUMUN ÖZETİDİR’

Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ, Uysaler’in yargılanacağı davada asıl yargılanacak olanın kayyum sistemi olduğunu belirtti. Altındağ, “Bu dava atanmış olan kayyumların özetidir” diyen Altındağ, kayyumlar döneminde kadınlara karşı yürütülen politikalara değindi. Uysaler’in kadın çalışanı fuhşa sürüklemesinin kendi başına bir olay olmadığını kaydeden Altındağ, “Bu nedenle bütün kadın yoldaşlarımızı Mardin’deki bu duruşmaya davet ediyoruz. Bizler bu davanın takipçisi olacağız. Mardin ve Türkiye’nin her yerindeki taciz ve cinsel saldırılara karşı duracağız” ifadelerini kullandı.

‘CEZALANDIRMA OLASI SALDIRILARI ENGELLER’

Mardin Şahmaran Kadın Platformu üyesi Derya Akyol ise, Uysaler’i “korunan bir tacizci” olarak niteleyerek, “Halktan kopuk bir yönetim anlayışa sahip kayyum, görevlendirdiği ve beslediği yandaşlarına taciz ve tecavüz olaylarını meşru görür politikalar izletmekte ve olayın üstünü örtmeye çalışmaktadır. Her zaman söylediğimiz gibi; kadın cinayetleri, tecavüzler, cinsel taciz ve istismarlar politiktir. Bugün davanın saldırıya maruz bırakılan kadının lehine sonuçlanacak olması ve tacizcinin cezalandırılması yarın yaşanacak bir cinsel saldırıyı engeller nitelikte olabilir. Bu yüzden bugün toplumsal olan bu soruna sesimizi yükseltmeliyiz” dedi.


‘BASİT BİR DURUM DEĞİL’

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak da, daha önce Uysaler hakkında yapmış oldukları şikayet ile ilgili takipsizlik kararı verildiğini hatırlattı. Uysaler’in cezasız bırakılmasına müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Amak, “basit cinsel saldırı” suçlaması ile davanın açılmasına tepki göstererek, “Savcılık bunu basit cinsel saldırı ile nitelendirmiş ama bu basit bir durum değil. Bir kadın fuhuşa zorlanıyor. Biz bu kadın arkadaşımızı ilk gün olduğu gibi yalnız bırakmayacağız” dedi.


DAVA HAKKINDA

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman, belediye iştiraki Kent A.Ş.’ye polis memuru Ercan Uysaler’i müdür olarak atamıştı. Sonrasında Uysaler’in kadın çalışan D.S.’yi fuhuşa zorladığı ortaya çıkmıştı. D.S.’nin şikayeti üzerine soruşturma başlatılmıştı. Ancak, Uysaler hem emniyetteki hem de belediyedeki görevine devam etmişti. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından belediyenin HDP’ye geçmesi ile birlikte olay ortaya çıkmış, bunun üzerine HDP yönetimi Uysaler’in işine son vermişti.

Mardin Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianame üzerine Uysaler, İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı. Uysaler, hakkında başlatılan idari soruşturmanın tamamlanmasını beklemeden emekliliğini istemiş ve emeklilik talebi kabul edilmişti.

D.S., daha sonra kimi nedenlerden dolayı suç duyurusunu geri çekmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ