Mardin Roj

Mardin’de kayyım tarihi dokuya aykırı kaçak yapıya göz yumdu, ‘hayırlı olsun’ dedi

Mardin’de kayyım tarihi dokuya aykırı kaçak yapıya göz yumdu, ‘hayırlı olsun’ dedi
  • 27 Mayıs 2022 10:45 | Son Güncellenme: 27 Mayıs 2022 09:22
Mardin’de tarihi dokuya aykırı olduğu ve işletme ruhsatı olmaması nedeniyle 3 defa mühürlenen AKP yöneticisine ait yapı, afet bölgesinde olmasına rağmen faaliyete girdi. Yapının ilk ziyaretçisi de Kayyım Mahmut Demirtaş oldu. 
İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılının başından bu yana UNESCO projesi kapsamında betonarme yapılarda yıkım çalışması başlattığını duyurdu. Kayyım yönetiminin “tarihi dokuyu ortaya çıkarma” adı altında başlattığı çalışmalar sırasında belediyeye ait kimi betonarme yapılar yıkılsa da AKP Mardin İl Yönetim Kurulu üyesi Erdal Yay’a ait betonarme yapının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı şekilde işletme ruhsatı dahi olmadan otele dönüştürüldüğü ortaya çıktı.
3 DEFA MÜHÜRLENDİ
Artuklu ilçesi Tarihi Birinci Cadde üzerinde bulunan ve AKP’li Yay’a ait 4 katlı binanın 3 katı, betonarme yapıdan oluştuğundan dolayı en az 2 katının yıkılması bekleniyordu. Ancak kentte betonarme yapıların yıkımının başlaması ile birlikte söz konusu binada tadilat çalışmaları başladı. Bir süre sonra belediye tarafından “afet bölgesinde bulunması”, “tarihi dokuya aykırı olması” ve “işletme ruhsatı olmaması” gerekçesiyle mühürlenen binada, mühür kırılarak çalışma devam etti. Bunun üzerine belediye söz konusu binayı 2 kez daha mühürledi. Ancak mühürlenmesine rağmen binada çalışma durmadı.
TARİHİ DOKUYA AYKIRI KAPLAMA
Tarihi Mardin’deki yapıların Mardin taşıyla kaplanması zorunluluğu olmasına rağmen beyaz sıva ile boyanarak, taş görüntüsü verilen yapıya bir süre sonra Yay Konağı tabelasının asılmasıyla binanın otele dönüştürüldüğü ortaya çıktı. İşletme ruhsatı olmamasına ve daha önce 3 defa mühürlenmesine rağmen otelin açılışı yapılırken, binanın durumuyla ilgili yapılan şikayetler dikkate alınmadı.
KAYYIMDAN ‘HAYIRLI OLSUN’ ZİYARETİ 
Söz konusu yapıyla ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na da şikayette bulunulurken, yapının açılmadan önce ve açıldıktan sonraki ziyaretçileri de dikkat çekti. Kanuna aykırı şekilde faaliyete giren otelin henüz tadilat çalışmaları ardından ilk ziyaretçisinin Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş olduğu sanal medya paylaşımlarında görüldü. Demirtaş’ın ayrıca “(…) işletme hakkında bilgi aldık. İşletme sahiplerine Mardin’imizin turizmine katkılarından dolayı teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” paylaşımı yaptığı ortaya çıktı.
Yapının faaliyete geçmesinden sonraki ziyaretçilerinin ise, AKP Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç ve yönetimi oldu. AKP Mardin İl Başkanı Kılıç, 25 Nisan’da yaptığı ziyarete binayla ilgili “Mardin’e yeni bir renk kazandıran Yay Konağı” cümlesini kullandı. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ