Mardin Roj

Mardin’de kayyım salgın dinlemedi, çifte zamlı su faturası gönderdi

Mardin’de kayyım salgın dinlemedi, çifte zamlı su faturası gönderdi
  • 13 Nisan 2020 15:40

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin farklı tarihlerde içme suyuna yaptığı zamların ilk faturaları kesildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da Vali Mustafa Yaman’ın yeniden kayyım olarak atanmasının ardından belediye iştiraki Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU) 2 TL olan su tarifelerine Ekim 2019 itibari ile 3.25 TL, Ocak 2020 itibari ile ise 4.75 TL yapma kararı almıştı. Ancak, tepkiler üzerine yapılan ikinci zam 31 Mart 2020’den sonra geçerli olmak üzere ertelenmişti.

Söz konusu karardan sonra 21 Şubat’ta da MARSU Genel Kurul Toplantısı’nda, daha önce atık su ve içme suyu tarifesi üzerinden yüzde 2 olarak hesaplanan “Bakım bedeli” tarifesine ayrı ayrı yüzde zam yapılarak, KDV hariç yüzde 4’e çıkarılmıştı.

Suya getirilen her iki zam da Mart ayı itibariyle hayata geçirildi. Böylece kent sakinlerine ilk faturalar çifte zamlı geldi.

HDP: KAYYIM HALK SAĞLIĞINA TEHDİTTİR

Koronavirüs (Kovid-19) salgı sürecinde yurttaşlara çifte zamlı fatura kesilmesine tepki gösteren HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, kayyım yönetiminin halk sağlığını düşünmeden hareket ettiğini vurguladı. Kuday, “Biz daha önce de kayyımın halkın iradesinin gasp edilmesi ve halk sağlığı için tehdit olduğunu söylemiştik. Koronavirüs tehdidi altında olduğumuz bir süreçte çekinmeden belediyelerimize kayyım atanmıştır. Bunu yapanlar bugün kayyımlarının marifetleri ile övünüyor. Buyurun işte kayyımların marifeti. Herkesin görmesi gerekiyor. Kayyımlar halk sağlığına tehdittir. İnsanların temizlik için suya en fazla ihtiyaç duydukları bir dönemde zam yapmak başka kimin aklına gelebilir” diye konuştu.

Belediyenin partilerinin yönetiminde olduğu süreçte zam teklifi yapıldığını ancak bunun kabul edilmediğini hatırlatan Kuday, “Böyle bir zamanda halka fatura dahi gönderilmemesi gerekirken, zamlı bir şekilde fatura göndermek vicdansızlıktır. Kayyımın ne olduğunu bize açık bir şekilde göstermiştir” dedi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ