Mardin Roj

Mardin’de kayyım döneminin araştırılması istendi

Mardin’de kayyım döneminin araştırılması istendi
  • 15 Temmuz 2020 18:07

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki kayyım icraatlarının araştırılmasını istedi.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki kayyım icraatlarının araştırılmasını istedi. Pero Dündar, şunları ifade etti: “Kayyım yönetiminde olan Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde yapılan usulsüzlüklerin araştırılması, belediye kaynaklarının nereye hangi amaçla aktarıldığının ve ilgili usulsüzlüklerin sorumlularının açığa çıkarılması, kamu yararı yönünde hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.”

Dündar, Araştırma talebinin gerekçesini şöyle açıkladı;

“17 Kasım 2016 tarihinde Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmıştır.31 Mart yerel seçimlerine kadar kayyım yönetiminde olan belediyede yapılan usulsüzlüklerin belgeleri Sayıştay raporları ile de ortaya çıkmasına rağmen sorumlular hakkında yasal bir işlem başlatılmamıştır.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile ilgili Mülkiye Müfettişleri tarafından Kasım 2016 ile Mart 2019 tarihleri arasını kapsayacak şekilde hazırlanan “Teftiş Raporunda” ise adeta usulsüzlüklerin üstü örtülmek istenmiştir. İlgili müfettişlerin “Kayyımlıkta Mardin Modeli” başlığı altında bu yöntemin tüm bölge illerinde uygulanması gerektiğini söylediği belgelerle kamuoyuna yansımıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası HDP yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediye Eş başkanları belediyeyi milyonlarca borçla devraldıklarını yine belgelerle ortaya çıkarmışlardır.

2016 yılında Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atanan ve birçok usulsüzlüğün altında imzası olan Mustafa Yaman 19 Ağustos 2019’da yine kayyım olarak atanmış, usulsüzlüklerine kaldığı yerden devam etmiştir. Yapılan usulsüzlüklerin bazıları Sayıştay raporlarına ve kamuoyuna şu şekilde yansımıştır.

Kamu İhale Kanunu ve Belediye Kanunu göz ardı edilerek hareket edilmiştir. Sayıştay denetmenlerinin uyarılarına rağmen usulsüz işlemler sürdürülmüş, rüşvet ilişkileri geliştirilmiş, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma gibi suçların aleni bir şekilde işlendiği belgelerle ortaya çıkmıştır.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve belediyenin iştiraki olan MARSU 1 Milyar 180 Milyon TL borçlandırılmıştır.

Yüz binlerce TL borçlandırılan MARSU’nun elektrik borcu gerekçe gösterilerek, belediyenin HDP yönetimine geçmesi ile birlikte kesilmiştir. Bu kesintiden halk bir bütünen mağdur olmuştur. Kayyım yönetimi, halk belediyeciliğinden uzak bir anlayış ile HDP yönetimi döneminde metreküpü 2 TL olan su tarifesine Ekim 2019 ile 2020 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kademeli olarak yaptığı zamlarla 5.60 TL’ye çıkarmıştır.

Kayyım Mustafa Yaman döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde 637 işçinin işine hiçbir somut gerekçe gösterilmeksizin asılsız iddialar ile son verilmiştir. İşe geri dönüş mahkemelerini kazanmalarına rağmen işçiler geri alınmamıştır.

İl ziyaretine gelen Bakanlara, AKP’li yöneticilere hediye, karşılama, araç kiralama adı altında yüzbinlerce TL harcama yapılmış ve bunların faturaları kamuoyuna yansımıştır.
Bir yandan usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen kayyım ve yönetimi diğer yandan kadınlara ve kazanımlarına saldırıları da adeta kendine borç bilmiştir. Kadına yönelik şiddetle mücadele merkezlerini kapatarak, burada çalışan kadınların işlerine son vererek kadına yönelik şiddetin önü açılmıştır. Kayyım yönetiminde olan Belediye’de çalışan Polis memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı fuhuş yapmaya zorlaması üzerine açılan dava sonucunda bu kişinin tutuklanması yönünde karar çıkmasına rağmen Uysaler halen tutuklanmamıştır.
Yolsuzlukların araştırılmasına ilişkin defalarca verdiğimiz soru önergelerimiz cevaplanmamış, araştırma önergelerimiz iktidar tarafından reddedilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 10 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan kararname ile Mustafa Yaman’ın merkeze çekilmesinin ardından belediyede başlatılan müfettiş incelemesinde de yolsuzluk ve usulsüzlük tespit edilerek buna ilişkin suç duyurusunda bulunulduğu bilgisi basında yer almıştır. İnceleme sonrasında Kent AŞ. Yönetim Kurulu Başkanvekili, Mali Hizmetler, Destek Hizmetleri, Sosyal Hizmetler ve daha birçok daire başkanının görevden alındığı yine basında yer alan bilgiler arasındadır.

Kayyım yönetiminde olan Mardin ilçe belediyelerinde de yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin açığa çıkarılması amacıyla da müfettiş incelemesinin yapılması elzemdir.
Tüm bunlardan hareketle Mardin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde yaşanan usulsüzlüklerin araştırılması, soruşturma/kovuşturma süreçlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, kamu kaynaklarının nereye hangi amaçla aktarıldığı, ilgili usulsüzlüklerin sorumlularının açığa çıkarılması, sorumluların yargılanması, kamu yararı yönünde hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi amacıyla bir araştırma komisyonunun kurulması aciliyet taşımaktadır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ