Mardin Roj

Mardin’de kayyım 5 yıldır bir adım ileri gidemediklerini açıkladı

Mardin’de kayyım 5 yıldır bir adım ileri gidemediklerini açıkladı
  • 29 Ocak 2022
Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş, 5 yıllık kayyım sürecini anlatmak için hazırladığı dosyada, yolsuzlukla gündeme gelen porojelere sarılmak zorunda kaldı. 
İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da kayyım atanan HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı ve kentin Valisi Mahmut Demirtaş, kayyım yönetiminin faaliyetlerini anlatmak üzere gazetecilerleler bir araya geldi. Gazetecilere bir dosya sunan kayyım Demirtaş, kendisinden önceki kayyım Mustafa Yaman dönemini görmezden gelerek, 22 Haziran 2020’den süreci başlattı.
KAYYIMA BÜTÇE KIYAĞI
Mali durum raporuna yer verilen dosyada belediyenin borçlarından bahsedilmedi. Raporda İçişleri Bakanlığına gönderilerek kabul edilen ve genel bütçeden temin edilen bütçesinin 2 kat artırıldığı görülürken, belediyenin 2018, 2019 ve 2020 yılında 465 bin, 425 bin ve 430 bin TL olan bütçesinin 2021 yılında 605 bin 2022 yılı bütçesinin ise 1 milyar TL’nin üzerine çıkarıldığı görüldü.
YOLSUZLUK TESPİT EDİLEN PROJELER
Dosyada belediyenin 5 yıllık kayyım sürecinde işlerin birbirinin tekrarı olduğu ortaya çıktı. Belediye bünyesinde 43’ü 2022 yılında yapılması planlanan 9’u ihale sürecinde olan ile 33’ü tamamlanan ve devam eden proje kapsamında 85 projeden bahsedilirken, tamamlanan ve yapımı devam eden projelerin daha önce yolsuzluk yapıldığı tespit edilen projeler olması dikkati çekti. Önceki kayyım Mustafa Yaman döneminde yapılmamasına rağmen yapılmış gibi gösterilen, açılan soruşturmalarda yolsuzluk yapıldığı tespit edilen yol projelerine de yer verildi.
Dosyada aynı zamanda önceki kayyım döneminde yapılan ancak yıkılan projelerin yeniden yapılmasına da yer verilirken, Dikey Bahçe Projesi’nin isminin değiştirilerek, 3 kat fiyata yeniden yaptırıldığı görüldü. Benzer şekilde önceki kayyım döneminde başlayan ve Mardin’in tarihi siluetini bozan meydan ve otopark projesi de yeni proje olarak sunuldu. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ