Mardin’de katledilen Masha Amini için açıklama yapıldı

Mardin’de katledilen Masha Amini için açıklama yapıldı
  • 22 Eylül 2022 19:22

İranlı Kürt kadın Jîna Mahsa Amini’nin, ailesini görmeye gittiği Tahran’da saçının bir kısmının açılması bahanesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesi, Mardin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından protesto edildi.

 

İranlı Kürt kadın Jîna Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından işkenceyle katledilmesi, Mardin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından protesto edildi. HDP Mardin İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile birlikte yüzlerce kişi katıldı. Pankart açılan açıklamada Amini’nin fotoğrafları taşınırken, açıklamayı TJA Sözcüsü Eylem Amak okudu.

Amini’nin katledilmesinin ardından İran’da devam eden protesto eylemlerine dikkat çeken Amak, İran rejiminin isyanı sindirmek için tüm gücüyle halka saldırarak, kadın ve Kürt düşmanlığını yeniden gösterdiğini söyledi. Tüm dünyada kadınların erkek egemen zihniyetine “Artık Yeter” dediğini belirten Amak, “Mahsa şahsında katledilen tüm kadınlara sözümüz, ahlaksızlık sizin görünen saç tellerinizde değil, İran’dan tüm dünyaya erkek egemen iktidarların zihniyetindedir. Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve ateşiyle birleştirerek, özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

 

DÜNDAR: JİN JİYAN AZADİ TOPLUMUN NAKŞIDIR

 

Ardından söz alan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da, kadınların isyanını nerede olursa olsun kendi isyanları olarak gördüklerini belirterek, “Dünyanın neresinde olursa olsun, faşist zihniyetler iktidarda oldukları sürece yolları ve yöntemleri aynıdır” dedi. Jina’nın katledilmesinin ardından İran sokaklarında “Jin jiyan azadî” sloganlarının yükseldiğini belirten Dündar, “Çünkü bu slogan kadınların nakşıdır. Toplumun nakşıdır. Bugün Ortadoğu’da kadınların eliyle isyan ateşi yakılmıştır ve kadınlar topluma öncülük etmektedir. Bu mücadele sadece kadınların mücadelesi değildir, toplumun mücadelesidir. Demokrasi mücadelesidir. Demokratik yol ve yöntemleri sağlayacak, insan haklarını savunanların isyanıdır. Masha bir Kürt kadınıdır. Bu nedenle katledildi. ” ifadelerini kullandı.

 

Bugün iktidarda olan zihniyete karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Dündar, “Bugün Rojhilat’ın önünde bir gelecek var. Bunun öncüsü de kadınlar olacak. Kadın devrimi Kobanê’de başladı, bugün Rojhilat’ta devam ediyor. Rojhilat’ın kadınları bugün ayakta, dünyanın kadınları bugün ayakta. Bu basit bir şey değil. Herkesin burada kendisini sorumlu görmesi gerekiyor” dedi.

 

Açıklama “Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla sona erdi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ