Mardin Roj

Mardin’de kadınların salca mesaisi

Mardin’de kadınların salca mesaisi
  • 27 Ekim 2020 11:26 | Son Güncellenme: 27 Ekim 2020 11:39

Bostanlarından topladıkları biberlerden yaptıkları salçalar ile geçimlerini sağlayan Kızıltepeli kadınlar, biberlerin ekiminden salça yapımına kadar büyük emek harcıyor.

Yaz ayının bitmesi ile Mardin ovasında bulunan bostanlarda sebze hasadı başladı. Bostanlarda domates ve biberleri toplayan kadınlar her sene yaptıkları el yapımı salçaya da başladı. Kızıltepe’ye bağlı Yaşar köyünde bulunan kadınlar, yaptıkları salçaları satarak geçimlerini sağlıyor.

‘Sadece kadınların emeği var’

Yıllardır ektikleri bostanlarında sebzelerin hasadına başladıklarını söyleyen köy sakinlerinden Ayşe Bozan, “Bu bostan bize dedelerimizden kaldı. Biz de her sene ekip suluyoruz. Bu sene en çok biber ektik. Çünkü salçasını da kendimiz yapıyoruz. İki hafta boyunca bostandaki sebzeleri topluyoruz” diyor. Ayşe, bostanda ekimden toplamaya kadar sadece kadınların çalıştığına değiniyor.

‘Yoruluyoruz ama…’

Topladıkları biberler ile hem kendileri hem de satmaları için biber salçası yaptıklarını dile getiren Ayşe, “Topladığımız sebzeleri hem satıyoruz hem de biz faydalanıyoruz. Bu sene biberlerden salça yaptık. Topladığımız kırmızı biberleri önce yıkıyoruz, sonra ikiye bölüp makineye atıyoruz. Makinede ufalandıktan sonra bunları tepsilere koyup güneşte durması için damlara seriyoruz. Damda güneş altında bir hafta kalıyor. Salça kuruduktan sonra damdan alıp bidonlarına koyuyoruz sonra da onları satıyoruz. Bu süreç içerisinde çok yoruluyoruz ama sattığımız ürünlerden aldığımız gelirle emeğimizin karşılığını alamıyoruz” sözlerini kullanıyor.

‘Masrafımızı bile karşılamıyor’

Mehtap Bozan da her sene ektikleri bostanda büyük emek harcadıklarını söylüyor. Verdikleri emeğin karşılığını yıllardır alamadıklarını söyleyen Mehtap, şöyle konuşuyor: “Ekim ve hasadını her sene aynı aylarda yapıyoruz. Ekimden toplanmasına kadar büyük bir emek ve masraf da veriyoruz. Sebzelerimiz olgunlaşınca aynı gün içerisinde onları topluyoruz. Sonra hepsini ayırıp yıkıyoruz. Güzel olanları ayırıp satıyoruz, diğerlerini de farklı yemek ya da hayvanlar için kullanıyoruz. Bu kadar iş içerisinde sattığımız salça ve sebzeler bizim masraflarımızı bile karşılamıyor. Bu sene de pandemi nedeniyle satışlarımız çok az olacak. İnsanlar kendi sebze ve ihtiyaçlarını artık kendileri karşılıyor.”

Feride Bozan ise yorucu olmasına rağmen yaptıkları işten zevk aldıklarını dile getiriyor. Yaptıkları salçalar ile geçimlerini sağladıklarını ifade eden Feride, doğal sebze ve salçalarının dışarıdan alınan ürünlere göre daha sağlıklı olduğunu hatırlatıyor. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ