Mardin Roj

Mardin’de kadınlardan çağrı: Şimdi özgürlük zamanı

Mardin’de kadınlardan çağrı: Şimdi özgürlük zamanı
  • 18 Eylül 2021
TJA, 16 Ekim’de Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenecek olan “Şimdi kadın özgürlük zamanı” mitingi için Mardin’den katılım çağrısı yaptı. 
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), “Irkçılığa ve cinsiyetçiliğe êdî bes e (Artık yeter), şimdi kadın özgürlük zamanı” şiarıyla 16 Ekim’de Diyarbakır’da bölgesel miting düzenlenecek. TJA, Mardin’de miting kapsamında yapılacak çalışmaların startını verdi.  Mardin HDP il binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Açıklamayı TJA Mardin Sözcüsü Eylem Amak okudu.
ÖZGÜRLÜK KÜLTÜRÜNÜ İNŞA EDİYORUZ
“Kölelik kültürüne karşı özgürlük kültürünü inşa ediyoruz” diyen Amak, “Kadının örgütlü kimliğiyle öne çıkması kapitalist moderniteyi sarsmakla kalmıyor aynı zamanda çözülüşünü de hızlandırıyor” dedi. Tüm dünyada diktatörlüklere karşı yürütülen mücadelenin öncüsünün kadınlar olduğunu dile getiren Amak, “Bugün Afganistan’da Taliban’ın karanlığına karşı yine Afgan kadınlar alanlara çıkarak özgürlüğü haykırıyorlar. Erkek egemen iktidarlar kaybetme korkusu ve telaşına düştüler. Bu yüzden kadına yönelik saldırılar da yoğunlaştı.  Tüm bu saldırılar karşısında kadınlar egemen erkekliği daha fazla sorgulayarak kadın özgürlük çizgisinde örgütlenerek mücadele kararlılıklarını ortaya koymuşlardır” diye konuştu.
ŞİMDİ KADIN ÖZGÜRLÜK ZAMANI
Kürt kentlerinde kadın, çocuk ve gençlere yönelik özel ve psikolojik savaşın bir parçası olarak taciz, tecavüz, uyuşturucu, fuhuş ve katliamların gerçekleştiğini belirten Amak, “Mardin’de de son süreçlerde kadın katliamlarından tutalım, gençlerin uyuşturucuya, intihara sürüklendiği, toplumu kendi maneviyatından koparıp bu gelişen durumlarla bir kırım yaşanmaktadır” dedi. Amak, erkek egemenliğine, sistemine ve modernitesine diz çökmediklerini belirterek, “Şimdi kadın özgürlük zamanı demek için 16 Ekim’de Amed İstasyon Meydanı’nda yapacağımız mitinge tüm kadınları bekliyoruz” çağrısında bulundu.
Açıklama kadınların sloganları ile sona erdi.  (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ